Dokonując zdrowych i racjonalnych wyborów, dbasz o swój mózg i wspierasz jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak pewne nawyki mogą mieć na jego pracę bardzo negatywny wpływ. Często zupełnie nieświadomie wyrządzamy mu krzywdę i niszczymy własne zdrowie.
Zbyt mała ilość snu
Niewystarczająca ilość snu jest jedną z gorszych rzeczy, jaką możesz zrobić swojemu mózgowi. Kiedy się nie wysypiasz, zarywasz noce, twój mózg nie ma szansy na odpoczynek i regenerację po całym dniu. Zmęczenie i niewyspanie się mogą doprowadzić do poważnych problemów, np. zaburzenia funkcji poznawczych, wahania nastroju, a choćby zaburzeń pamięci.
Zbyt mała aktywność fizyczna
Niewystarczająca ilość ruchu niekorzystnie wpływa na pracę mózgu. Siedzący tryb życia może doprowadzić do różnego rodzaju problemów zdrowotnych, np. otyłości, cukrzycy,
chorób serca. Wspomniane dolegliwości zwiększają ryzyko demencji i mogą prowadzić do uszkodzenia mózgu.
Palenie papierosów
To chyba oczywiste. Palenie to bardzo zły nawyk mający niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Palenie papierosów uszkadza naczynia krwionośne, powoduje przewlekły stan zapalny, który z kolei może doprowadzić do udaru mózgu i pogorszenia funkcji poznawczych. Rzucenie palenia to jedna z lepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego mózgu.
Samotność
Choć od czasu do czasu każdy z nas potrzebuje chwili samotności, wytchnienia i wyciszenia, to socjalizacja jest niezwykle ważna dla zdrowia naszego mózgu. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w samotności, na kanapie, przed telewizorem, może być tak samo szkodliwe dla naszego mózgu jak niewystarczająca ilość snu. Kiedy przebywamy w towarzystwie innych ludzi, nasz mózg otrzymuje stymulację z interakcji społecznych. Samotność może doprowadzić do lęku, depresji, a choćby i demencji.
Nieodpowiednie jedzenie
Zarówno niedojadanie, jak i spożywanie zbyt dużej ilości niezdrowego jedzenia może być szkodliwe dla naszego mózgu. Pozbawione wartości jedzenie niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Może doprowadzić do otyłości, cukrzycy, które z kolei mają niekorzystny wpływ na pracę mózgu. Często wiąże się z problemami z koncentracją, pamięcią i zdrowiem psychicznym.
Negatywne myśli
Negatywne myślenie może stać się nawykiem, który uszkadza nasz mózg. Stres, niepokój, lęk odbijają się na zdrowiu psychicznym, co z kolei może doprowadzić do stanów lękowych, depresji i demencji.
Ciemność
Kiedy spędzamy zbyt dużo czasu w ciemności, nie dostarczamy naszemu mózgowi wystarczającej ilości światła słonecznego. Takie postępowanie może doprowadzić do nieustannego smutku, lęku i zwiększać ryzyko depresji. By cieszyć się prawidłowo funkcjonującym mózgiem, każdego dnia zapewniaj mu jak najwięcej światła i słońca.