Tylko co trzeci technik farmaceutyczny w rejestrze. Co z resztą?

farmacja.pl 2 tygodni temu

W marcu uruchomiono Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Jego funkcjonowanie jest ważne między innymi dla optometrystów, elektrokardiologów, pediatrów czy techników ortopedów. Jednym z zawodów, których dotyczy Rejestr jest też technik farmaceutyczny. Osoby te do 26 września muszą złożyć wniosek o wpis do wspomnianego Rejestru, aby móc dalej wykonywać swój zawód. Za przyjmowanie wniosków, weryfikowanie ich i dokonywanie wpisów do Rejestru odpowiadają urzędy wojewódzkie.

Dwa tygodnie temu do każdego z urzędów wojewódzkich zwróciliśmy się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej w postaci liczby techników farmaceutycznych wpisanych do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego na dzień 21 sierpnia. Przez ostatnie tygodnie napływały do nas odpowiedzi, które prezentujemy w poniżym zestawieniu.

Technicy farmaceutyczni wpisani do Centralnego Rejestru Osób Uprawionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (stan na 21 sierpnia 2024).

Jak się okazuje na dzień 21 września do Rejestru w całej Polsce wpisano dokładnie 10 140 techników farmaceutycznych. To osoby, które po złożeniu wniosku przeszły pozytywnie weryfikację dokumentów i mogą pochwalić się już wpisem w Rejestrze. Natomiast prawdopodobnie podobna liczba techników farmaceutycznych złożyła już wniosek o wpis i oczekuje na jego weryfikację. Skąd taki wniosek?

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie wraz z informacją o 982 technikach farmaceutycznych już wpisanych do Rejestru, przesłał informację, iż kolejnych 950 na taki wpis oczekuje. W praktyce zatem wnioski o wpis w tym województwie złożyło 1 932. Można więc przypuszczać, iż w pozostałych województwach sytuacjach wygląda podobnie. Szczególnie, iż w środowisku techników pojawiają się głosy, iż czas oczekiwania na wpis (od momentu złożenia wniosku) to choćby kilka tygodni.

Który technik farmaceutyczny nie musi składać wniosku?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023 r. w polskich aptekach ogólnodostępnych pracowało 30 379 techników farmaceutycznych. W aptekach zakładowych było ich 53, a w punktach aptecznych – 1 450. Łącznie daje to liczbę 31 882 techników farmaceutycznych.

Liczba osób pracujących w aptekach i punktach aptecznych w 2023 roku (Źródło: GUS)

Warto jednak zwrócić uwagę, iż nie wszyscy oni muszą już teraz uzyskać wpis do Rejestru. Obowiązek ten dotyczy bowiem tylko tych, którzy ukończyli dwuletni staż zawodowy. Innymi słowy, wpis do Rejestru nie dotyczy techników, którzy w ukończyli kształcenie w ciągu ostatnich dwóch lat. Niestety brak jest danych na temat liczby takich osób.

Warto też zwrócić uwagę na 6-miesięczny okres przejściowy. Technicy farmaceutyczni, którzy aktualnie wykonują swój zawód, mają obowiązek złożenia wniosku o wpis do rejestru do 26 września. jeżeli to zrobią, to przez kolejne 6 miesięcy (do 26 marca 2025 r.) mogą bez obaw wykonywać swój zawód. Ten 6-miesięczny okres przejściowy to czas na efektywne uzyskanie wpisu do rejestru.

Natomiast jeżeli do 26 września technik farmaceutyczny nie złoży wniosku o wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, to teoretycznie po tej dacie nie powinien mieć prawa do wykonywania zawodu.

Jak dokonać wpisu do rejestru?

Aby dokonać wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego należy przejść na stronę https://rizm.ezdrowie.gov.pl/. Proces składania wniosku jest prosty i zajmuje 5 minut. Warto przed jego rozpoczęciem zaopatrzyć się w skany dokumentów, takich jak dyplom ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o odbyciu 2-letniego stażu.

Uwaga – zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia w przypadku osób które nie posiadają tj. zagubiły, zniszczyły lub których nie dotyczył obowiązek uzyskania zaświadczenia potwierdzającego ukończenie stażu – brak tego dokumentu nie uniemożliwia złożenia stosownego wniosku. Wtedy wystarczy dyplom ukończenia szkoły.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału