Tyle urząd daje, a tyle kosztuje

2tk.pl 3 tygodni temu

Od 15 lat Kielce mają własny urząd pracy. Tylko czy warto mieć własny urząd pracy w mieście na prawach powiatu? Przykład kieleckiego MUP pokazuje, iż tak. Zobaczcie ile urząd daje w porównaniu z tym, ile kosztuje.

Zbigniew Brzeziński, Lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej, specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.
Fot. archiwum autora
Okoliczności powstania

Miejski Urząd Pracy w Kielcach powstał w czasie globalnego kryzysu. Przypomnę. Powołany do życia został uchwałą Rady Miasta nr XXIX/666/2008 z 30 września 2008 roku. Miał on wspierać kielczan i kieleckich pracodawców w tej trudnej sytuacji i przyciągać fundusze do miasta. W chwili rozpoczęcia działalności bezrobocie w Polsce wynosiło 10,4%, w województwie świętokrzyskim 14,6%, a w otaczającym Kielce powiecie kieleckim-ziemskim aż 20,3 %.

W samych Kielcach 10,3%, co oznaczało, iż w ewidencji MUP znajdowało się 11 300 osób. w tej chwili to 4,9% w Polsce, 7,3% w świętokrzyskim i 4,5% w Kielcach (dane na koniec października 2024 r.), co oznacza 4 450 zarejestrowanych osób. Sytuacja nie byłaby tak korzystana, gdyby nie skuteczna realizacji Tarczy Antykryzysowej w dobie pandemii, o czym więcej poniżej.

Miliony dla kielczan

Przez 15 lat do kielczan i kieleckich pracodawców trafiło łącznie 809 773 059,88 złotych! Koszt funkcjonowania urzędu wyniósł 13% tej kwoty. To relacja porównywalna z rozmiarami Ziemi i Księżyca. Warto o tym pamiętać, gdy słyszmy o nieopłacalności lub kosztowności publicznych służb zatrudnienia.

Co zrobiono za te pieniądze?

W ciągu minionych 15 lat dzięki dotacjom powstało w stolicy świętokrzyskiego 4 396 firm, zrefundowano też powstanie 3 067 stanowisk pracy, a 6 208 pracodawców i pracowników wzięło udział w różnych formach kształcenia ustawicznego dzięki środkom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Swoje kwalifikacje podnosiły również osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Np.: 6 321 wzięło udział w szkoleniach indywidualnych, a 465 w studiach podyplomowych. Dla osób, które ze względu na brak wystarczającego doświadczenia zawodowego miały utrudnione wejście na rynek pracy lub przebranżowienie zorganizowano 15 457 staży. Kieleccy pracodawcy skorzystali też z 1 431 prac interwencyjnych.

W czwartek 5 grudnia 2024 r. w Katowicach w czasie Europejskiego Forum Biznesu dyrektor MUP Artur Kudzia odebrał w imieniu urzędu złotą perłę programu Najwyższa Jakość Quality International w kategorii usługi najwyższej jakości właśnie za konsekwentne wspieranie przedsiębiorczości.

Nie tylko fundusze

Urzędy pracy to nie tylko wyspecjalizowane jednostki, które dzielą fundusze. Klienci indywidualni, szukający swojego miejsca na rynku pracy lub chcący podnieść swoje kompetencje z aktywnego poszukiwania pracy wzięli udział w 9 981 zajęciach grupowych (poradach i informacjach) oraz 83 270 poradach indywidualnych i indywidualnych informacjach zawodowych. Pośrednicy pracy przyjęli i pozyskali 37 461 ofert pracy oraz zorganizowali 218 targów i giełd. Odbyli też 90 574 wizyt w siedzibach pracodawców, gdzie informowali o aktualnych i przyszłych możliwościach uzyskania wsparcia.

Warto dodać, iż na Ogólnopolskie Targi Pracy, które odbywały się do pandemii w halach Targów Kielce S.A., które były współorganizatorem tej imprezy, pojawiali się wystawcy nie tylko z całego kraju, ale również Austrii, Finlandii, Holandii, Irlandii Północnej, Niemiec, Norwegii, a choćby Kanady.

Sytuacje kryzysowe

MUP powstał w czasie kryzysu i sprawdził się w czasie kolejnego – Pandemii Covid 19. Do kieleckich firm trafiło wówczas na ochronę miejsc pracy 139 788 119,61 złotych, a urząd, by móc przeznaczyć środki na ten istotny cel, zawarł 20 920 umów. Warto podkreślić, iż zgodnie z danymi Ministerstwa, pieniądze trafiały do kieleckich przedsiębiorców, szybciej niż do oczekujących na finansową pomoc w Olsztynie, Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Bydgoszczy, Poznaniu i Warszawie (kolejność zgodna z tempem realizacji wniosków).

Tak więc, własny urząd pracy to bezpieczeństwo w takich właśnie sytuacjach, a nie da się założyć, iż koniunktura będzie wieczna. To podobnie jak z dysponowaniem silną armią w czasach pokoju.

Skala codziennych działań

Patrząc na stopę bezrobocia trudno zauważyć działania codzienne. Tymczasem w latach 2009-2024 w MUP przeprowadzono 158 808 rejestracji i 165 804 wyrejestrowań (dane na koniec sierpnia br.). Wydział rejestracji i obsługi cudzoziemców tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. wydał 14 935 decyzji administracyjnych.

Drugie wdrożenie koncepcji Talent Office w Europie

Miejski Urząd Pracy w Kielcach reprezentował stolicę świętokrzyskiego a zatem interesy polskich miast, w partnerstwie Jobs and Skills in the Local Economy Agendy Miejskiej Unii Europejskiej. W pracach tej prestiżowej struktury udział brali również przedstawiciele Berlina, Gandawy, Jełgawy, Miszkolca, Porto, Rotterdamu, Turynu, rządów Grecji, Rumuni i Włoch oraz Komisji Europejskiej. Otworzone za środki pozyskane w ministerialnym programie pilotaży Centrum Wspierania Kariery to drugie w Unii Europejskiej według koncepcji Talent Office wypracowanej przez Partnerstwo. Centrum świadczy profesjonalne usługi doradcze dla osób bezrobotnych, uczniów i pracodawców.

Projekty: badawcze, innowacyjny, pilotażowe i aktywizujące

Łącznie z Funduszy Europejskich (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego i Europejski Funduszu Społeczny Plus) pozyskanych zostało przez MUP 130 613 899,84 zł. Ponadto z rezerwy Funduszu Pracy (w tym rezerwy KFS) kolejnych 30 966 132,31 zł. MUP samodzielnie lub w partnerstwie zrealizował projekt badawczy, projekt innowacyjny PI Novum subsydium (jeden z dwóch w ogóle zrealizowanych dzięki wsparciu z PO KL w regionie), którego celem było przygotowanie rozwiązań wspierających powrót na rynek pracy młodych matek, dwa projekty pilotażowe: wspomniane Centrum Wspierania Kariery i ZiP – Zatrudnienie i przeszkolenie. W tym drugim testowano rozwiązania mające na celu wejście na rynek pracy młodych ludzi z kategorii NEET, a zatem tych, którzy się nie uczą, nie szkolą i nie pracują.

Jedyny taki

Często zdarza się, iż Miejski Urząd Pracy w Kielcach pojawia się w różnych inicjatywach jako jedyny urząd szczebla powiatowego z całej Polski. Reprezentanci MUP biorą lub brali do niedawna udział m.in. w następujących przedsięwzięciach:

  • Zespół Ekspercki Bilansu Kapitału Ludzkiego 3.0 (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego),
  • Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej,
  • Grupa Ekspertów do spraw przyszłych technologii, umiejętności i kreowania „włączającego” rynku pracy Międzynarodowego Projektu Pillars (Unia Europejska, Ameryka Łacińska i Chiny),
  • Zespole Konsultantów Rynkowych narzędzia AIRA, czyli aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do wspierania procesów rekrutacyjnych (Instytut Badań Edukacyjnych),
  • Na mocy zawartego porozumienia MUP wraz z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej prowadzi od 2022 roku unikatowe badania „Rynek pracy w Kielcach w opinii osób poszukujących zatrudnienia”, które pomagają pracodawcom w lepszym dopasowaniu oferty do rzeczywistych potrzeb kandydatów,
  • Podczas konferencji z okazji 100-lecia Publicznych Służb Zatrudnienia, którą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało na Stadionie Narodowym 23 stycznia 2019 roku wygłoszone zostały tylko dwa referaty merytoryczne. Drugi z nich wygłosił przedstawiciel Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Czy warto mieć własny urząd pracy?

Taki jak MUP w Kielcach – oczywiście! Kielecki urząd to jedna z tych instytucji, która przynosi pieniądze do stolicy świętokrzyskiego. Między innymi dlatego był pokazywany jako wzór w czasie dyskusji Rady Miasta Radomia na temat powołania analogicznej jednostki.

Autor:

Zbigniew Brzeziński, lider grupy roboczej Edukacja i Kariera Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Komunikacji Marketingowej, specjalista w Miejskim Urzędzie Pracy w Kielcach.

Zobacz koniecznie:

Okiem eksperta

Idź do oryginalnego materiału