Mrożenie to dobry sposób, aby zachować jedzenie, którego nie dasz rady zjeść. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach i wiedzieć, czego mrozić nie należy.
Czy można mrozić majonez i sałatkę jarzynową?
Majonez nie nadaje się do mrożenia – traci wówczas swoją konsystencję i wygląda nieapetycznie. Tym samym do mrożenia nie nadaje się sałatka jarzynowa, która jest tradycyjnie robiona z majonezem. Ale majonez to nie jest jedyny powód. Także dodatki takie jak ogórki kiszone czy cebula będą wyglądały po rozmrożeniu nieapetycznie. Mówiąc krótko: sałatka jarzynowa po rozmrożeniu byłaby po prostu niejadalna.
Jeśli sałatka jest przechowywana w lodówce, możesz ją jeść bezpiecznie przez 3-4 dni.
Czy można mrozić gotowane jajka?
Gotowane jajko możesz śmiało wpisać na listę: tego lepiej nie mrozić. Po rozmrożeniu białko stanie się gumowate i lekko przezroczyste. Nie polecamy próbować. Dlatego nie wkładaj też do zamrażarki wszelkich dań z dodatkiem gotowanych jaj (nie nadają się do tego np. jaja po szkocku czy wspomniana sałatka jarzynowa, jeżeli jest zrobiona z dodatkiem jaj).
Mrozić można za to surowe jaja (to dobry pomysł w przypadku, jeżeli do przepisu potrzebujesz np. same białka i nie wiesz, co zrobić z żółtkiem – śmiało możesz je wtedy włożyć do zamrażarki).
Jakie wielkanocne dania można mrozić?
Śmiało możesz zamrozić wielkanocne tradycyjne zupy: żur czy biały barszcz. Do mrożenia nadają się także resztki wędlin (nie przechowuj ich jednak dłużej, niże 2 miesiące). Takie wędliny warto poporcjować i wykorzystywać np. do jajecznicy czy bigosu.
Zamrozić można również pieczywo i część ciast. jeżeli chodzi o wypieki, do mrożenia nie nadają się m.in. te, które mają dodatek śmietanowych kremów. Do zamrażarki można śmiało wkładać serniki, makowce i babki.