Trwa od kilku do kilkunastu minut i bywa męcząca. Mało znane sposoby na czkawkę

zdrowie.interia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Czkawka to zjawisko, które większość z nas zna aż za dobrze. Gdy trwa dłużej, potrafi być bardzo uciążliwa. Pojawia się niespodziewanie, choć nie bez przyczyny. Wyjaśniamy, skąd się bierze czkawka i jak można się jej pozbyć


Czym jest czkawka?


Czkawka jest mimowolnym skurczem przepony, mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej i pełniącego istotną rolę w oddychaniu. Nagłe skurcze przepony powodują gwałtowny wdech powietrza, który przechodzi przez struny głosowe, powodując charakterystyczny dźwięk.
Stan ten zwykle trwa krótko i ustępuje samoistnie. jeżeli jednak utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, może być objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia układu nerwowego, infekcje, zaburzenia metaboliczne czy problemy żołądkowe.


Czkawka w Księdze Rekordów Guinnessa


Najdłuższa udokumentowanym przypadkiem czkawki w historii należy do Charlesa Osborna, amerykańskiego rolnika, który cierpiał na tę przypadłość przez niewiarygodne 68 lat. Jego przypadek trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej trwająca czkawka. Incydent, który zapoczątkował tę niezwykłą dolegliwość, miał miejsce podczas ubijania świni o wadze około 160 kilogramów. W trakcie podnoszenia zwierzęcia Osborne upadł, co spowodowało uraz jego mózgu. Zgodnie z relacjami medycznymi doszło do uszkodzenia część mózgu odpowiedzialnej za kontrolę przepony, co doprowadziło do niekontrolowanych skurczów.Reklama


Nie tylko po alkoholu


Przyczyny czkawki mogą być różnorodne. Wśród najczęstszych wymienia się zbyt szybkie jedzenie pokarmu lub picie napoju, zwłaszcza gazowanego, gdyż czkawkę może wywołać połykanie powietrza. Również spożywanie alkoholu wymienia się w czołówce przyczyn tego stanu, gdyż podrażnia on błonę żołądka. Skurcze przepony czasem wywołuje również nagła zmiana temperatury, w tym picie gorących napojów po zimnych lub odwrotnie. Również nadmierne jedzenie może powodować czkawkę, gdyż rozciągnięty żołądek stymuluje nerw przeponowy. Nie każdy wie, iż wywołać ją mogą także silne emocje, takie jak stres, podniecenie czy strach. Czasami również wystarczy szybka zmiana pozycji ciała, która nagle zakłóci rytm oddychania.


Sposoby na czkawkę


Istnieje wiele domowych metod na pozbycie się czkawki. Nie działają na każdego i we wszystkich przypadkach, dlatego warto wypróbować kilka, by znaleźć najbardziej skuteczną dla siebie. Do najpopularniejszych należy wstrzymanie oddechu, picie wody czy jedzenie cukru. Te zna każdy, dlatego skupiamy się na tych mniej popularnych.


Wartym uwagi sposobem jest delikatne pociąganie języka do przodu. Chodzi o to, by złapać dwoma palcami za koniec języka i wyciągać go poza jamę ustną. Takie ćwiczenie stymuluje nerwy i mięśnie w gardle, co może pomóc w pozbyciu się czkawki.


jeżeli powyższe metody nie pomogą, spróbujmy zatkać uszy. Należy włożyć palce do uszu na około 20-30 sekund lub nacisnąć obszary za płatkami uszu, tuż pod podstawą czaszki. To wysyła sygnał odprężenia przez nerw błędny, który łączy się z przeponą.
Wiele metod zalecanych na czkawkę ma po prostu na celu odwrócenie uwagi od tego stanu, czy to poprzez pisanie palcem po czole, czy to przestraszenie osoby z uciążliwą czkawką. Zatem jakikolwiek sposób na zaangażowanie się w inną czynność, niż skupianie na czkawce, prawdopodobnie będzie skuteczny. Możemy zająć się mnożeniem w głowie dużych liczb czy też po prostu pograć na konsoli.


Kiedy udać się do lekarza?


W zdecydowanej większości przypadków czkawka w stosunkowo krótkim czasie ustępuje samoistnie. jeżeli jednak trwa dłużej niż 48 godzin, lepiej skonsultować się z lekarzem. Długotrwała czkawka może być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak problemy neurologiczne, w tym guzy mózgu lub urazy, infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, zaburzenia metaboliczne (m.in. cukrzyca) czy problemy żołądkowe, na przykład refluks żołądkowo-przełykowy.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału