65 proc. Polek uważa, iż dostęp do badań ginekologicznych jest utrudniony – wynika z raportu “Bezwstydnie zdrowe”. Najczęściej takiego zdania są Polki w wieku 18-29 lat. 83 proc. z nich twierdzi, iż dotyka ich ten problem.
Raport “Bezwstydnie zdrowe” powstał na podstawie badania zrealizowanego na zlecenie Santander Consumer Banku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Wynika, z niego, iż 39 proc. kobiet w Polsce nie zawsze ma łatwy dostęp do badań ginekologicznych, a 30 proc. kobiet przyznaje, iż jest on utrudniony. Najczęściej takiego zdania są Polki w wieku 18-29 lat, z których 83 proc. twierdzi, iż ten problem ich dotyczy. Jedna czwarta kobiet nie ma trudności w dostępie do badań.
Z raportu wynika, iż 71 proc. Polek wykonało cytologię w ostatnich trzech latach, a 19 proc. wykonało ją dawniej. 9 proc. kobiet nigdy nie wykonało tego badania. Większość tej grupy stanowią kobiety w wieku 18-29 lat, z których 34 proc. nigdy nie miało przeprowadzonego badania cytologicznego. Powszechność testów na wirusa HPV i szczepień profilaktycznych przez cały czas jest w Polsce niska. Z badania wynika, iż tylko 7 proc. Polek wykonało takie szczepienie i najczęściej były to osoby w wieku 18-29 lat (20 proc.). 21 proc. planuje je wykonać, a wśród nich najbardziej zainteresowane są dwudziesto- i trzydziestolatki (31 proc.). 64 proc. badanych zdecydowanie deklaruje, iż nie szczepiła się i nie zamierza tego zrobić.
Raport wskazuje również, iż regularne samobadanie piersi przeprowadza 39 proc. kobiet, jednak wiele z nich nie ma pewności, czy robi to dobrze. Największa niepewność dotyczy kobiet w wieku 60 plus (45 proc.). 22 proc. ankietowanych twierdzi, iż brakuje im wiedzy lub umiejętności, aby wykonać to badanie poprawnie. Jedna piąta wszystkich respondentek deklaruje, iż cyklicznie przeprowadza samobadanie i dokładnie wie, jak to zrobić. 17 proc. nigdy nie sprawdziło stanu swoich piersi.
Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w styczniu 2024 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Wzięło w nim udział tysiąc kobiet. (PAP)