Trener personalny

fizjoterapeuty.pl 2 lat temu

Trener personalny to osoba zawodowo zajmująca się prowadzeniem bezpiecznych, indywidualnych treningów nastawionych na rozmaite cele. W tym zawodzie wymaga się dużej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, a także znajomości wskazań i przeciwwskazań do wykonywania określonych ćwiczeń. Aby zostać trenerem personalnym należy ukończyć szkolenia i kursy.

Jak zostać trenerem personalnym?

Aby zostać trenerem personalnym należy ukończyć kursy dokształcające w tym kierunku. Choć wykształcenie (matura, studia) nie jest wymagane, największą popularnością cieszą się trenerzy, którzy posiadają wykształcenie minimum średnie oraz ukończone studia z fizjoterapii, dietetyki, wychowania fizycznego bądź innego kierunku związanego ze zdrowym trybem życia lub aktywnością. Kursy doszkalające w kierunku treningów personalnych są jedynie kroplą w morzu potrzeb takiego specjalisty, dlatego wymaga się stałego pogłębiania swoich umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

W zawodzie liczy się dokładność i precyzja. Dzięki temu klienci mają pewność, iż wszelkie wykonywane ćwiczenia będą poprawne i z użyciem bezpiecznej, prawidłowej techniki. Trener personalny powinien bardzo dobrze komunikować się z innymi i natychmiast poprawiać wszelkie błędy treningowe. Powinien także wykazywać zamiłowanie do sportu.

Pierwsza wizyta u trenera personalnego

Zadaniem trenera personalnego jest przeprowadzanie indywidualnych treningów w taki sposób, aby były one nastawione na osiągnięcie celów wyznaczonych przez klienta. Pierwsze spotkanie z takim specjalistą zwykle obejmuje przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, ocenę kondycji i sprawności mięśni, ocenę rozciągnięcia poszczególnych grup mięśniowych oraz rozmowę na temat stylu życia. Z pewnością padną pytania dotyczące:

  • rodzaju aktualnie wykonywanej pracy zawodowej;
  • sposobu spędzania wolnego czasu (biernie / czynnie);
  • diety;
  • chorób i przebytych zabiegów, a także wszelkich innych problemów zdrowotnych;
  • przyjmowanych leków;
  • uprawianych sportów i codziennej aktywności fizycznej.

Trener personalny musi również się dowiedzieć dlaczego klient chce skorzystać z jego pomocy. Niektórzy potrzebują treningów indywidualnych wyłącznie po to, aby nauczyć się prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń, inni zaś nastawieni są na cele długofalowe, np. wzmocnienie mięśni przed zawodami, poprawa kondycji czy przyrost tkanki mięśniowej lub wyrzeźbienie sylwetki. To niezwykle ważne i pozwala dobrać odpowiedni plan treningowy do potrzeb klienta. Klient powinien również udzielić informacji odnośnie ilości dni w tygodniu, w które chce ćwiczyć wspólnie z trenerem.

Trener personalny – czym się zajmuje?

Trener personalny ma bardzo ważne zadanie. Musi dobrać plan treningowy w taki sposób, aby był on bezpieczny i efektywny dla danej osoby. Wszelkie ćwiczenia ustala się indywidualnie, nawet, jeżeli dwie osoby mają taki sam cel treningowy. Dla przykładu, choćby gdy dwie kobiety chcą osiągnąć ten sam cel, jakim jest wyrzeźbienie sylwetki i pozbycie się tkanki tłuszczowej, trener musi wcześniej przeprowadzić wizytę wstępną. Może się okazać, iż mimo takiego samego celu plan treningowy będzie się różnił, ponieważ jedna z pań przebyła poród i ma osłabione mięśnie brzucha (wówczas początkowo przeciwwskazane będą brzuszki i ćwiczenia z aktywacją tłoczni brzusznej), druga zaś posiada kontuzję stawu kolanowego (przeciwwskazane będą ćwiczenia skocznościowe i ćwiczenia z obciążeniem).

Trener personalny nie tylko ustala plan treningowy, ale czuwa nad klientem podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń, na bieżąco korygując błędy techniczne. Motywuje i dopinguje, co daje znacznie lepsze efekty niż samodzielna praca w domu. Dodatkowo na bieżąco progresuje ćwiczenia, dopasowując je do wzrastających możliwości osoby ćwiczącej. Bardziej doświadczony trener personalny współpracuje z dietetykiem lub sam posiada kursy w tym kierunku. Dzięki temu osoba ćwicząca może także dostosować plan żywieniowy do potrzeb własnego ciała.

Ile kosztuje trening personalny?

Cena za jeden trening personalny zależy od wieku czynników, np. renomy i doświadczenia trenera, popularności danej siłowni czy wielkości miasta, w którym się ona znajduje. Średnia cena treningu personalnego waha się w zakresie 60-100 zł. Bardzo często przy kupieniu pakietu lub kilku treningów w ciągu tygodnia koszt jest niższy.



Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej...
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Leśniewska A., Stosik A., Kwalifikacje i kompetencje trenerów personalnych a oczekiwania rynku pracy, Quality in Sport, 5/2016.
  2. Czajkowski P., Zawód trener personalny, Wydawnictwo Trainmovement.
  3. Leśniewska A., Motywy podejmowania pracy w zawodzie trenera personalnego, Quality in sport, 3/2017.
Idź do oryginalnego materiału