Transplantologia i przeszczepy w Polsce – raport za 2023 rok. “Rekord pobity”

stanwiedzy.pl 8 miesięcy temu

Transplantologia w Polsce i dane za 2023 rok. Ile wykonano przeszczepów i jak długo czeka się na przeszczep? Które narządy w Polsce przeszczepia się najczęściej? Rodzima transplantologia zaczyna się odbudowywać i rozwijać, chociaż mierzy się także z licznymi problemami.

Raport dotyczący przeszczepów w 2023 roku. Z udostępnianych danych wynika, iż polska transplantologia wychodzi z kryzysu. Jak podaje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji “Poltransplant”, w 2023 roku w Polsce wykonano aż 1805 transplantacji narządów wewnętrznych. Przeszczepiano głównie serce, wątroby, trzustki, nerki i płuca. Dla porównania, w 2022 roku takich operacji wykonano 1402, a w 2021 r. 1274.

Stan Wiedzy

Transplantologia w Polsce. Przeszczepy, dawcy i informacje

Jak przypomina “Poltransplant”, polska transplantologia pobiła własny rekord z 2012 roku. Wówczas przeszczepiono 1546 organów. W latach 2012-2014 liczba dokonanych przeszczepów wynosiła ponad 1530, ale liczba takich operacji spadła w latach 2015-2019. Transplantologia mocno zwolniła w okresie pandemii -w 2020 roku wykonano w Polsce 1180 przeszczepów.

Jednocześnie w grudniu 2023 r. było 1965 osób, które czekają na przeszczepienie narządu unaczynionego. Najwięcej osób czeka na przeszczep nerki (1193) i serca (415). Liczba osób, które oczekują przeszczepienia tkanek oka (w grudniu 2023 r.), wynosiła aż 3463.

Jak dodaje GeekWeek.interia.pl, w 2023 roku zarejestrowano 764 dawców. 573 z nich to tzw. „zmarli dawcy”. W 2022 r. było ich odpowiednio 640 i 445.

W sumie w 2023 roku przeszczepiono 977 nerek, 523 wątroby, 178 serc, 98 płuc, 24 nerki wraz z trzustką, 4 trzustki i 1 serce wraz z płucem. Najwięcej operacji wykonano w kwietniu minionego roku, było to 189 oraz w czerwcu – 178. Z kolei najmniej w styczniu (96) i w sierpniu (98).

– pisze Geekweek.interia.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sukces polskich lekarzy. “Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu”

Transplantologia i przeszczepy w Polsce, Foto: Pexels/CARLOSCRUZ ARTEGRAFIA

Przeszczepy płuc i wątroby, przeszczepy rodzinne

Polska transplantologia intensywnie się rozwija. Coraz częściej przeszczepia się wątroby. Rozwijane są także przeszczepy płuc. Dla porównania, w 2007 roku operacja przeszczepu płuc została przeprowadzona 7 razy. W 2003 roku takich operacji było już prawie 100.

Najczęściej w Polsce wykonywane są przeszczepy rodzinne, a więc organy pobierane są od członów najbliższej rodziny.

Problemy polskiej transplantologii. Jak wypadamy na tle Europy?

Problemem polskiej transplantologii wciąż jest jednak zbyt mała liczba przeszczepów od żywych dawców, która stanowi 5% wszystkich przeszczepów w Polsce. W poprzednim roku było to 105 operacji – 78 przeszczepień nerki i 27 przeszczepień części wątroby. Jak dodaje Najwyższa Izba Kontroli, problemem jest także niedoszacowana i nieaktualizowana od 2013 roku wycena procedur transplantacyjnych, co z kolei negatywnie wpływało na aktywność szpitali w pozyskiwaniu narządów. Po tym jak w transplantologię uderzyła pandemia, „w 2020 roku rekordziści mieli czekać na przeszczep choćby 12 lat”.

Dr hab. n. med. Piotr Domagała z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie zwraca uwagę, iż niski odsetek przeszczepień wynika z niskiej świadomości społecznej i także niskiej świadomości personelu medycznego, z którym stykają się pacjenci mający szansę na przyjęcie organu od żywego dawcy. Niektórzy pacjenci, chorzy np. na niewydolność nerek, choćby nie wiedzą, iż mogliby skorzystać z przeszczepu. Zdaniem dr Domagały, konieczna jest kampania informacyjno-edukacyjna zaadresowana społeczeństwa, ale także do lekarzy, ze szczególnym uwzględnieniem lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Choć polska transplantologia dysponuje doskonałą i zaangażowaną kadrą, to niski poziom świadomości społecznej na temat dawstwa i bolączki systemu wpływają na małą liczbę dawców. Wskaźnik liczby przeszczepionych nerek od żywych dawców w Polsce wynosi 0,8 w przeliczeniu na milion mieszkańców. To jeden z najniższych wyników w Europie. Dla porównania, w Czechach takie operację wykonuję się trzy razy częściej. U naszych zachodnich sąsiadów aż siedem razy częściej, a w Holandii 27 razy więcej[5]. Głównym problemem dotyczącym przeszczepów nerek jest brak edukacji na temat transplantacji

-pisze blog Famed.

Źródło: Geekweek.interia.pl, “Poltransplant”, Naczelna Izba Kontroli, Polska Agencja Prasowa

Więcej wiedzy? Zobacz

i Facebook

Idź do oryginalnego materiału