Top 6 produktów poprawiających cerę

kwestiazdrowia.eu 1 rok temu

Problemy skórne to naprawdę duży problem, z którym ciężko się niekiedy uporać. Stosowanie wyłącznie farmakologicznych sposobów oraz kosmetyków zwykle nie przynosi żadnych rezultatów, zwłaszcza u osób, u których wiele do życzenia pozostawia ich styl życia oraz żywienia. Klasyfikując problemy skórne musimy powiedzieć, iż to nie tylko jak przyjęło się uważać trądzik, a sprawa dotyczy już nie tylko nastolatków, u których przyczyną jest głównie brak równowagi hormonalnej, ale osób w praktycznie każdej grupie wiekowej. Wypryski, zaskórniki, przetłuszczająca się lub sucha i wrażliwa cera to najczęstsze problemy dotyczące skóry.

Konieczna indywidualizacja

Eliminacja wielu pokarmów rzeczywiście przynosi nieraz spektakularne wyniki, ale na względzie należy mieć fakt, iż jest to sprawa bardzo indywidualna. To, iż u jednego pacjenta zmagającego się z trądzikiem wyeliminujemy mleko nie oznacza, iż taka sama eliminacja u drugiego przyniesie podobne rezultaty. Obserwujemy w praktyce, iż nie ma tak naprawdę złotej zasady mówiącej o tym, które produkty w każdym przypadku będą problematyczne u osób zmagających się z szeroko rozumianymi problemami skórnymi. Co interesujące jednak, jest wiele produktów żywnościowych, które u większości (oczywiście nie w każdym przypadku) włączone do diety przynoszą świetne efekty i znacznie poprawiają kondycję skóry razem ze zmianą nieodpowiednich nawyków żywieniowych i stylu życia. Takich produktów jest mnóstwo.

Top 6

Poznajcie jednak dzisiaj top pięć produktów żywnościowych, które w naszej opinii włączane sukcesywnie do diety poprawiają stan skóry pacjenta zmagającego się ze skórą problematyczną. Zaznaczamy oczywiście, jak wyżej, iż poprawę po włączeniu tych produktów zanotują jedne osoby, inne zaś nie. Dlaczego? Bo każdy z nas jest inny, u każdego problem ze skórą ma inne źródło oraz każdy ma inną reakcję na dany produkt. Warto jednak rozważyć ich włączenie. Nic nas to nie kosztuje, a efekty mogą być naprawdę widoczne.

— Tłuste ryby morskie, które zajmują pierwsze miejsce w produktach godnych uwagi przez osoby zmagające się z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Dlaczego? Ze względu na dużą zawartość kwasów omega 3, zwłaszcza EPA i DHA, które przez wzgląd na silny potencjał antyoksydacyjny wykazują adekwatności przeciwzapalne i regeneracyjne. Warto wybierać tłuste ryby morskie takie jak śledź, makrela, halibut oraz łosoś z dobrych źródeł. Warto również postawić od czasu do czasu w owoce morza. Nie bójmy się rtęci i innych metali ciężkich, które zdaniem wielu sprawiają, iż nie ma miejsca na ryby w diecie. Włączenie dwa- trzy razy w tygodniu ryb do jadłospisu nie tylko nie sprawi, iż nie przeładujemy wątrobę metalami ciężkimi, a może przyczynić się do tego, iż bardzo korzystnie na nią wpłyniemy i znajdziemy tego odzwierciedlenie w wyglądzie i kondycji skóry.

Zielona herbata, dzięki zawartości substancji takiej jak galusan epigalokatechiny (EGCG) może poprawiać kondycję skóry przy regularnym stosowaniu jej naparów. Zaznaczyć tutaj należy, iż w pojedynczych naparach z zielonej herbaty spożywanych od czasu do czasu nie ma dużych ilości EGCG, jednak zależy nam zdecydowanie na tych małych składowych, które regularnie praktykowane na co dzień mogą przyczynić się do poprawy kondycji skóry i niwelowania niepożądanych zmian w jej wyglądzie.

— Woda. Niestety bez odpowiedniego nawodnienia nie możemy mówić nie tylko o zdrowej skórze, ale w ogóle o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Nawadnianie organizmu to podstawa, ale to prawidłowe, które przyniesie korzystne efekty w kontekście zarówno poprawy kondycji skóry jak i samopoczucia.

— Olej z nasion ogórecznika lekarskiego. To co w nim najcenniejsze to wysoka zawartość kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej struktury skóry oraz jej odpowiedniej aktywności komórkowej. Ponadto stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie przyczynia się do regeneracji i wzmocnienia bariery skórnej, a to pociąga za sobą zmniejszony stan zapalny i zmniejszoną tendencję do powstawania wyprysków i innych zmian zaliczanych do trądzikowych. Warto włączyć go do diety dodając do dań na zimno, sałatek, smoothie i pamiętać, iż nie nadaje się do smażenia i praktykowanie obróbki termicznej z jego udziałem, nie tylko nie sprawi, iż skorzystamy z jego walorów, ale może być przyczyną reakcji wolnorodnikowych w organizmie związanych z utlenianiem lipidów. To jest podstawą powstawania stanów zapalnych w organizmie, które de facto są przyczyną rozwoju wielu chorób. Włączanie oleju z nasion ogórecznika lekarskiego powinno zaczynać się od małych dawek np. łyżeczka dziennie. Poza doustnym wykorzystaniem olej z ogórecznika znajduje również zastosowanie w kosmetyce i zewnętrznych sposobach walki z problemami skórnymi.

— Pestki dyni, kakao, kasza gryczana i migdały. To nie jeden produkt, a cała grupa, która ma jedną bardzo istotną cechę wspólną – bardzo dużą zawartość cynku. Wiemy, iż cynk jest niezbędny do tego, by utrzymywać stan skóry na dobrym i zdrowym poziomie. Dlaczego? Cynk odgrywa niezwykle istotną rolę w utrzymaniu integralności i struktury skóry. Pomaga także zwalczać niedoskonałości cery i przyspiesza gojenie się ran, ze względu na to iż jest wraz z witaminą C kofaktorem do produkcji kolagenu.

Awokado. Działanie przeciwzapalne w przypadku trądziku i innych zmian skórnych jest bardzo ważne. Awokado również wykazuje takie adekwatności. Jest bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 9 wywierające silne działanie antyoksydacyjne, które jest spotęgowane poprzez witaminy E i A, które w awokado występują również w dużej ilości. Awokado nasila produkcję naszego endogennego najsilniejszego przeciwutleniacza- glutationu i działa ochronnie i regenerująco na ten narząd, co jest bardzo ważne zwłaszcza wśród osób, u których np. trądzik może być spowodowany zmianami hormonalnymi.

Pamiętaj o podstawach

Poza wyżej wymienionymi produktami, które rzeczywiście mogą pozytywnie wpływać na stan skóry, pamiętać należy o tym, iż samo ich włączanie od czasu do czasu do diety na nic się zda, o ile pozostałe aspekty żywienia będą nieodpowiednie. Zadbać należy o eliminację przetworzonych produktów bogatych w cukier, tłuszcze trans i dodatki, które niekorzystnie będą wpływać na cały organizm. Kluczowa w aspekcie dbania o wygląd i kondycje skóry jest ogólna podaż kwasów tłuszczowych. Wspomniane wyżej kwasy omega-3 z ryb to jedno, ale nie należy zapominać również o omega-6 i omega-9, a także o nasyconych kwasach tłuszczowych. Złotą zasadą jest tutaj odpowiednia ich ilość i proporcje pomiędzy nimi. Pamiętajcie więc, iż miejsce w diecie zarezerwować należy również dla oliwy z oliwek, oleju lnianego, orzechów, awokado, masła czy jajek.

Poza wyżej wymienionymi produktami, które rzeczywiście mogą pozytywnie wpływać na stan skóry, pamiętać należy o tym, iż samo ich włączanie od czasu do czasu do diety na nic się zda, o ile pozostałe aspekty żywienia będą nieodpowiednie. Zadbać należy o eliminację przetworzonych produktów bogatych w cukier, tłuszcze trans i dodatki, które niekorzystnie będą wpływać na cały organizm.

Często również spotykamy się ze stwierdzeniem, iż ktoś je wszystko co chce i nie ma problemów ze skórą. Rzeczywiście, często tak może być, ale uważamy, iż do czasu. Koniec końców u osób takich pojawiają się ostatecznie duże problemy zdrowotne nieraz manifestowane przez pozostawiającą wiele do życzenia kondycję skóry. Warto więc zadbać o jakość swojego żywienia, ale przede wszystkim uświadomić sobie, iż zmiany w wyglądzie skóry powinny podyktowane być chęcią zmiany samopoczucia i poprawy zdrowia długoterminowo.

Idź do oryginalnego materiału