To warzywo pomoże schudnąć i obniżyć ciśnienie. Jest też jedna pułapka związana z jedzeniem papryki

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Papryka Źródło: Shutterstock


Papryka to jedno z najzdrowszych i jednocześnie najbardziej wszechstronnych warzyw w kuchni. Sprawdź, dlaczego warto dodawać do swoich dań paprykę (i nie żałować jej sobie!). Ale uwaga: jest też jedna pułapka związana z jedzeniem papryki.


Papryka to dosłownie – bomba witamin i innych, cennych dla zdrowia składników. Jaki ma wpływ na zdrowie jedzenie papryki?


Tajna broń zawarta w papryce: likopen i witamina C


Papryka zawiera naturalny pigment zwany likopenem, który można również znaleźć w arbuzie czy pomidorach. Spośród wszystkich kolorów papryki, to czerwona odmiana jest najbogatsza w likopen. Jakie znaczenie dla zdrowia ma ten naturalny związek roślinny?


Według raportu opublikowanego w Nutrients, likopen jest jednym z kilku różnych barwników roślinnych, które potencjalnie pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. To oznacza, iż jedzenie papryki może pomóc zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. Ale to nie wszystko. Papryka pomaga regulować ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i wspiera odchudzanie. Spośród wielu cennych witamin, które zawiera papryka, warto wymienić witaminę C. Jedna papryka ma więcej witaminy C, niż pomarańcza! A sama witamina oprócz budowania odporności, ma też pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, wspomaga także funkcje poznawcze w miarę starzenia się.


Jak często jeść paprykę?


Paprykę można jeść codziennie. Warto dodawać ją do potraw w różnej postaci: surowej i poddanej obróbce termicznej (pieczona papryka smakuje wyśmienicie!). Według zaleceń dietetycznych, każdego dnia powinniśmy jeść 5 porcji warzyw i owoców (z przewagą warzyw). To przekłada się mniej więcej na 400-500 g warzyw i owoców każdego dnia.


Ciemna strona papryki – na to uważaj


Papryka oprócz swoich zdrowotnych zalet, ma też ciemną stronę. Co roku trafia do rankingu „Brudnej dwunastki”, czyli warzyw i owoców najbardziej zanieczyszczonych pestycydami. jeżeli tylko masz możliwość, wykorzystuj paprykę z upraw ekologicznych. jeżeli kupujesz paprykę z innego źródła, koniecznie dobrze umyj warzywo przed jedzeniem i dalszą obróbką.
Idź do oryginalnego materiału