To najlepszy dżem z czarnej porzeczki. Wychodzi gęsty, aromatyczny i nie pleśnieje w czasie przechowywania

zdrowie.wprost.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Dżem z czarnej porzeczki Źródło: Shutterstock / Jurga Jot


Domowe dżemy to pyszny dodatek do pieczywa, tostów, naleśników, omletów i wypieków. Kocham dżem z czarnej porzeczki. Robię go zgodnie ze starym przepisem, bez dodatku zawierającego pektynę żelfiksu. Sprawdź, jak zrobić bardzo aromatyczny dżem z czarnej porzeczki.


Dzięki domowym przetworom można cieszyć się smakiem owoców poza sezonem. Choć przygotowanie dżemu wymaga nieco uwagi, to jego smak w pełni wynagradza czas spędzony w kuchni. Domowy dżem z czarnej porzeczki różni się od dostępnych w sklepach produktów nie tylko smakiem i konsystencją, ale także składem. Nieco zmieniłem stary przepis na dżem porzeczkowy, z którego korzystały moja babcia i mama – zmniejszyłem proporcje cukru i owoców z 1:1 (1 porcja owoców/1 porcja cukru) do 2:1 (2 porcje owoców na/1 porcja cukru). o ile lubisz bardzo słodki dżem porzeczkowy (czarna porzeczka ma kwaskowaty smak), to możesz zwiększyć ilość cukru.


Choć może się wydawać, iż mniejsza ilość cukru wpłynie na konsystencję i trwałość przetworów, to zapewniam, iż dżem z czarnej porzeczki, który będzie odpowiednio długo gotowany, zostanie przełożony do prawidłowo przygotowanych słoiczków i poddany pasteryzacji, nie spleśnieje.


Jakie porzeczki nadają się na dżem?


Zgodnie z poniższym przepisem możesz przygotować nie tylko dżem z czarnej, ale także czerwonej i białej porzeczki. Na przetwory najlepsze są dojrzałe porzeczki, bez oznak zepsucia. Zawsze zamawiam owoce na targu dzień wcześniej i odbieram z samego rana, żeby nie prażyły się na słońcu, co sprzyja gniciu i pleśnieniu. Warto wiedzieć, iż zerwane z krzaczka porzeczki nie muszą zostać przetworzone tego samego dnia. o ile nie są wilgotne, to zachowują świeżość przez kilka dni. Czarne porzeczki najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu np. w spiżarni lub piwnicy.


Ile gotować porzeczki przed przełożeniem do słoików?


Dżem bez zbędnych dodatków wymaga dość długiego gotowania. Ja gotuję czarne porzeczki 4-5 godzin, dzięki czemu zyskują bardzo gęstą konsystencję. Odparowanie nadmiaru wody z owoców przyśpiesza użycie szerokiego garnka, w którym można rozłożyć owoce cienką warstwą. Przed przypaleniem się dżemu truskawkowego chroni użycie garnka z grubym dnem lub ułożenie na palniku gazowym metalowej płytki, która przewodzi ciepło.


Dżem jest gotowy, gdy owoce się rozpadną, a z soku i cukru powstanie gęsty syrop. Po wystygnięciu dżem jeszcze zgęstnieje. Możesz rozpadające się porzeczki przetrzeć przez drobne sitko i gotować do zgęstnienia – w ten sposób otrzymasz idealnie gładką „galaretkę” z czarnej porzeczki.
Idź do oryginalnego materiału