Konieczność współpracy między rządem, sektorem medycznym i organizacjami pacjenckimi w celu zapewnienia sprawnego udostępniania nowoczesnych technologii medycznych – to główny wniosek z konferencji w Senacie dotyczącej edukacji i profilaktyki.
Rok 2025 został ogłoszony jako Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Jednocześnie Polska sprawuje funkcję prezydencji Unii Europejskiej. Pojawia się więc szansa na zadbanie o wzrost świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej i stopniowej redukcji różnic w zakresie wskaźników zdrowotnych między polskim społeczeństwem a większością państw UE. Do tego niezbędna jest kooperacja międzyresortowa i miedzy grupami zaangażowanymi w ten wspólny cel, sprawna komunikacja – również dosłownie jako zdrowie narządów zmysłów, oraz otwartość na potencjał innowacyjnych narzędzi wspierających ochronę zdrowia.
W ubiegłym tygodniu w Senacie RP odbyła się konferencja pt. “Zadbajmy o dobrostan”. Zainaugurowano nią Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki 2025. Eksperci rozmawiali na temat aktualnej sytuacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa i możliwości odrobienia zaległości względem państw UE, które od dawien dawna doświadczają pozytywnych skutków związanych z zaangażowaniem obywateli w profilaktykę.
Dobrostan – to subiektywnie postrzegane przez jednostkę poczucie szczęścia, euforii z własnego życia. Stan ten zwykle koreluje mocno ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. “Edukacja zdrowotna i profilaktyka to fundament zdrowego społeczeństwa- wyroby medyczne do diagnostyki pozwalają nam nie tylko wykrywać choroby na wczesnym etapie, ale także budować świadomość, iż zdrowie zaczyna się od wiedzy I regularnych badań” – powiedziała Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej komisji zdrowia. Przedstawiła ponadto wnioski z pracy Rady Programowej Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Wśród nich najważniejsza jest konieczność przygotowania rekomendacji i dobrych praktyk w obszarze edukacji zdrowotnej i profilaktyki.
Doktor Bernard Waśko, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia zwracał uwagę na gorsze wskaźniki zdrowotne polskiej populacji w stosunku do większości państw unijnych m. in. krótsza oczekiwana długość życia – około 5 lat u mężczyzn i około 3 lata u kobiet. W edukacji ważna jest komunikacja, stąd na konferencji nie zabrakło tematu zdrowia komunikacyjnego. “Myśląc o ochronie zdrowia komunikacyjnego, nie mogę nie myśleć przede wszystkim o badaniach przesiewowych, które mogą i powinny dotyczyć każdej populacji i powinny być realizowane w skali powszechnej” – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Celem ochrony zdrowia komunikacyjnego jest skuteczne zapobieganie powstawaniu zaburzeń komunikacji, ale również jest nim wyrównanie szans życiowych osób doświadczających zaburzeń w funkcjonowaniu narządów zmysłów. To właśnie od dbania o komunikacje pomimo występujących barier zależy rozwój współczesnych społeczeństw.
Zdaniem prof. Skarżyńskiego pierwszym krokiem jest prowadzenie przesiewowych badań słuchu – “Od 21. tygodnia życia prenatalnego droga słuchowa jest pierwszym i najważniejszym kanałem odbierającym informacje z otoczenia, które kształtują naszą inteligencję. W tym okresie możemy wpływać pozytywnie i możemy wpływać negatywnie na to, co się dzieje z płodem, z jego drogą słuchową, centralnym układem słuchowym, gdzie dochodzi do budowania połączeń sieci neuronalnej”. Główne założenia projektu ochrony zdrowia komunikacyjnego – to powszechne badania przesiewowe narządów zmysłów, organizacja w każdej szkole stanowisk do badań, uruchomienie innowacyjnego Krajowego Programu Rehabilitacji Narządów Zmysłów, zwiększenie liczby wykonywanych głównie u dzieci usług wysokospecjalistycznych, zwiększenie efektywności usług medycznych – skrócenie czasu leczenia i zmniejszenie jego kosztów, zwiększenie liczby wczesnych kwalifikacji w zakresie otochirurgii, rynologii, fonochirurgii, chirurgii okulistycznej i podstawy czaszki, wzrost kwalifikacji i wiedzy kadry medycznej w zakresie wykorzystania nowych technologii, edukacja społeczeństwa w zakresie problemów ze zdrowiem komunikacyjnym, przeciwdziałanie izolacji osób z trudnościami komunikacyjnymi, ograniczenie wzrostu przypadków chorób neurodegeneracyjnych.
“Nie można mówić o profilaktyce i edukacji zdrowotnej pomijając wyroby medyczne. To właśnie one pozwalają na precyzyjną diagnozę i monitorowanie stanu zdrowia, wskazując obszary, które wymagają wzmocnienia lub sygnalizują na co należy zwrócić szczególną uwagę” – mówił Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED, podkreślając: “Wyroby medyczne są nieocenione w dbaniu o dobrostan. Innowacje w tej dziedzinie pozwalają wykrywać schorzenia na bardzo wczesnym etapie, zanim jeszcze się rozwiną. Dzięki temu możemy nie tylko skuteczniej leczyć, ale przede wszystkim zapobiegać chorobom, co daje szansę na dłuższe i zdrowsze życie”. Prezes Izby POLMED zaznaczył, iż bez wspólnego działania rządu, sektora medycznego, świata nauki, oraz organizacji pacjentów, nie da się wprowadzać w życie innowacyjnych rozwiązań – “Rok 2025 jest wyjątkowy, ponieważ Polska objęła prezydencję w UE. To okazja, aby czerpać z doświadczeń najbardziej rozwiniętych państw wspólnoty, które skutecznie wspierają innowacje w ochronie zdrowia. Naszym wspólnym celem jest stworzenie takich ram prawnych, które umożliwią szybszy dostęp pacjentów do najnowocześniejszych technologii medycznych”.
“To istotny krok w kierunku wzmacniania świadomości zdrowotnej i odpowiedzialności za zdrowie w naszym społeczeństwie. Wyzwania zdrowotne, przed którymi staje całe społeczeństwo, pokazują jak istotna jest rola profilaktyki w naszym codziennym życiu. kooperacja instytucji państwowych, resortów, samorządów i organizacji pozarządowych jest kluczowa. Tylko wspólnymi działaniami możemy budować zdrowe i świadome społeczeństwo” – zaznaczyła Paulina Piechna-Więckiewicz, pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów. Konferencji towarzyszyła wystawa na której przedstawiono innowacyjne urządzenia medyczne do samodzielnego użytkowania przez pacjentów, jak te dedykowane placówkom medycznym.