To badanie powinien wykonać każdy mężczyzna po 50. Nie lekceważ ryzyka

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Istnieją takie choroby, na które prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Jedną z nich jest rak prostaty, który każdego roku zbiera prawdziwe żniwo – jest drugim co do częstości zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Co roku w Polsce stwierdza się około 15 tys. przypadków nowych zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Co roku również umiera w naszym kraju z tego powodu około 5 tys. ludzi. Jak uchronić się przed tą niebezpieczną chorobą?

Czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty

Rak prostaty rzadko rozpoznawalny jest u mężczyzn przed 40 rokiem życia. Szczyt zachorowania występuje pomiędzy 65-70 rokiem życia, a u osób, który ukończyły 80 lat ryzyko wystąpienia dotyczy już ponad 60 procent przypadków. Co jest głównym czynnikiem ryzyka tak wysokiej zachorowalności? Badacze twierdzą, iż do podstawowych czynników ryzyka należy spożywanie produktów bogatotłuszczowych, niedobór aktywności fizycznej, otyłość oraz obciążenie genetyczne. – im większa ilość przypadków zachorowania na raka prostaty w rodzinie, tym większe ryzyko.

Wikimedia Commons

Jak ustrzec się przed rakiem prostaty? Wczesne wykrywanie (badania przesiewowe) raka prostaty

Test PSA

Przed rakiem prostaty może ochronić badanie poziomu antygenu PSA – przypomina urolog dr Artur Pietrusa ze Szpitala GeoMedical w Katowicach

Co to jest test PSA? Test PSA pozwala określić poziom antygenu, który pozwala stwierdzić, czy nie znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowalności na raka prostaty. Lekarze apelują, iż powinien przejść go każdy mężczyzna zwłaszcza po 50-tym roku życia. Wyjątek stanowią osoby, w przypadku których na raka prostaty zachorowali inni członkowie rodziny. Test PSA zaleca się wówczas po ukończeniu 35 lat.

W niedalekiej przyszłości upowszechnią się prawdopodobnie nowe testy, na tę chwilę jednak określenie poziomu PSA jest najtańszym i powszechnie dostępnym badaniem, które pomaga wykryć ten rodzaj nowotworu – dodaje dr Pietrusa

Pixabay

Badanie per rectum (przez odbyt)

Badanie per rectum, czyli przez kiszkę stolcową, które może wykonać choćby lekarz pierwszego kontaktu, jest drugim istotnym badaniem w przypadku profilaktyki raka prostaty. dzięki tego badania ocenia się wielkość, konsystencję i budowę gruczołu.

Czasami lekarzy lub pacjentów powstrzymuje niepotrzebny wstyd. To nie powinno mieć miejsca. Praktycznie co tydzień w poradni rozpoznaję nowotwór, który mógłby być zdiagnozowany znacznie wcześniej – mówi dr Pietrusa

Urolog tłumaczy również, iż wczesne wykrycie niebezpieczeństwa pozwala na całkowite wyleczenie choroby.

Podziel się tym artykułem z bliskim, który ukończył 50. rok życia, a nie wykonywał testu PSA czy badania per rectum. Pamiętaj, iż robisz to w trosce o jego zdrowie, a choćby życie.

Idź do oryginalnego materiału