Mleko od dawna jest stałym elementem naszej diety, ale jego wybór nie zawsze jest oczywisty, szczególnie gdy w grę wchodzi zdrowie seniorów. Pełnotłuste, bogate w wartości odżywcze, czy może odtłuszczone, bardziej "fit"? Każda opcja ma swoje plusy i minusy, dlatego warto chwilę się zastanowić, które lepiej odpowiada indywidualnym potrzebom. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Sprawdźmy.
REKLAMA
Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu
Dlaczego tłuszcz mleczny jest ważny? Pełni wiele funkcji w żywieniu człowieka
Tłuszcz w mleku odgrywa istotną rolę w naszej diecie. Jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, dostarcza potrzebnej energii oraz pomaga w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D, E i K. Jego obecność wpływa również na smak napoju i sytość po posiłku. Jednakże mleko o wyższej zawartości tłuszczu jest też bardziej kaloryczne, co dla osób dbających o prawidłową masę ciała może mieć spore znaczenie. Warto pamiętać, iż tłuszcz mleczny zawiera unikalne składniki bioaktywne, które mogą wspierać zdrowie, np. kwas linolowy CLA, dlatego wybierając odpowiedni produkt dla siebie, kierujmy się tym, czego w danym momencie potrzebuje nasz organizm.
Jakie mleko jest dobre dla osób starszych? To niezbędny produkt w diecie seniora
Seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na wybór mleka i jego przetworów, dostosowując je do swoich potrzeb zdrowotnych. Prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska w artykule dla Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej podkreśla, iż produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia, który wzmacnia kości i chroni je przed osłabieniem. Dostarczają również białka, kluczowego dla regeneracji i utrzymania sprawności mięśni. Nie bez znaczenia jest także obecność witaminy D, która wspomaga wchłanianie wapnia i znacząco obniża ryzyko osteoporozy – schorzenia, które jest niezwykle powszechne u seniorów. Zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia, seniorzy powinni spożywać co najmniej trzy duże szklanki mleka dziennie.
Tyle szklanek mleka dziennie powinni pić seniorzy. Specjaliści nie mają wątpliwości. Nie zaszkodzi? Tyle szklanek mleka dziennie powinni pić seniorzy. Specjaliści nie mają wątpliwości. Nie zaszkodzi?, istock/@Mikhail Dmitriev
Fermentowane napoje mleczne, takie jak kefiry, jogurty czy maślanki, to doskonały dodatek do codziennej diety i mogą być stosowane zamiennie z mlekiem. Jak zauważa prof. Charzewska, dzięki procesowi fermentacji laktoza zostaje rozłożona, co sprawia, iż produkty te są bardziej przyswajalne, zwłaszcza dla osób z jej nietolerancją. Zawarte w nich dobroczynne bakterie wspierają równowagę mikroflory jelitowej, poprawiają trawienie i wzmacniają naturalną odporność organizmu. Regularne spożywanie takich produktów może pomóc w ochronie przed infekcjami i pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję seniorów.
Zobacz też: Ryzyko śmierci seniora rośnie, gdy jego łydka tak wygląda. Najnowsze badania mogą być przełomem
A jak to jest z tłuszczem? jeżeli starsza osoba ma problemy z nadwagą lub podwyższonym cholesterolem, lepszym wyborem jest mleko odtłuszczone. Choć zawiera mniej kalorii, przez cały czas dostarcza cennych składników. Z kolei mleko pełnotłuste dostarcza więcej zdrowych kwasów tłuszczowych, które mogą wspierać zdrowie serca i działać przeciwzapalnie. Dlatego dla osób szczupłych, bez problemów z cholesterolem, mleko pełnotłuste może być korzystniejsze. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.