Zmiana czasu już w ten weekend. Tym razem na pewno się wyśpisz. Podpowiemy ci, jak to zrobić

dadhero.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zmiana czasu już w ten weekend. Jak się wypać, gdy zegary szaleją? Fot. 123rf


To ta "dobra" zmiana czasu, gdy śpimy o godzinę dłużej. A jednak to tylko teoria. Każdy z nas i tak będzie marudził, iż się nie wyspał. Rodzie najwięcej, bo ich maluchy zupełnie nie ogarniają, iż powinny zostać w łóżku dłużej. Jak sobie i im pomóc, by wreszcie powitać dzień z uśmiechem?


W ten weekend przestawiamy zegarki na czas zimowy. W nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinkę i wracamy do ciepłego łóżeczka. Ale myli się ten, kto myśli, iż pośpi dłużej. Zmiana czasu to szok do organizmu, zarówno dużych jak i małych ludzi.

Jak zmiana czasu wpływa na nasz organizm?


Pamiętasz, jak babcia mówiła, iż kiedyś ludzie wiedzieli, iż trzeba iść spać z kurami i wstawali skoro świt, a ona 3 kilometry szła do szkoły we mgle i zamieci?

Jest w tym ziarno prawdy. Kiedyś ludzie żyli wedle zegara biologicznego, który dostosowywał się do aury za oknem. Inaczej - jak gwałtownie robiło się ciemno i nie było, co robić na dworze, to szło się spać. I tak jak nie lubię argumentu, iż to wszystko ewolucja i pozostałość po stylu życia przodków w jaskiniach, tak trafia do mnie oś czasu, na której wyraźnie zaznaczono, iż "współczesność" to króciutki okres w historii wszechświata.

Niemniej, musicie uwierzyć, iż życie w zgodzie z naturą naprawdę zawdzięczamy jaskiniowcom, a zmianę czasu wprowadzoną w 1977 roku, która przewróciła nasz roczny cykl biologiczny do góry nogami, nadgorliwym oszczędnościom.

"Nasz zegar wewnętrzny funkcjonuje po to, aby zanim jeszcze wstaniemy i zanim zobaczy światło dzienne, nasz organizm był już przystosowany do działania" - mówiła dla pap.pl prof. Elżbieta Pyza z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor powiedziała, iż zwykle jeden dzień powinien wystarczyć, aby przestawić się na "nowy czas". Niestety u niektórych rozbicie i problemy ze snem mogą trwać choćby tydzień.

Najbardziej narażone na negatywne skutki zmiany czasu są osoby:


chorujące przewlekle,

cierpiące na bezsenność,

z zaburzonym rytmem okołodobowym (pracujących na zmiany, często latających pomiędzy strefami czasowymi).


Zmiana czasu może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego i cukru. Nie wspominając już o tym, iż odbija się negatywnie na śnie.

Dzieci i zmiana czasu


To dopiero jest bomba zegarowa! Dzieci nie pojmują pojęcia czasu, a co dopiero jego zmiany. Dlatego przygotować je do zmiany czasu z wyprzedzeniem. Nie spodoba ci się to, ale najlepszym sposobem na zniwelowanie skutków przestawienia zegarków u maluchów jest coraz późniejsze kładzenie ich spać. To oznacza, iż zabawa z dzieciakami obetnie ci kawałek czasu wolnego wieczorem, ale gra jest warta świeczki.

Codziennie, zaczynając od dziś, przesuwaj porę kładzenia się spać o 15 minut. Do soboty dzieciaki wejdą w naturalny tryb "godzina więcej zabawy, godzina więcej spanka rano".

Jeśli dziecko drzemie w ciągu dnia, ten odpoczynek też powinien zostać przesunięty o kilkanaście minut. Dzieci najlepiej rozwijają się w rutynie i w czasie powolnych zmian, dlatego usypianie ich na siłę wedle nowego czasu, przyniesie więcej problemów niż korzyści.

Kilkunastominutowe przesunięcia będą niemal niezauważalne dla dziecka, a pomogą mu przystosować się do czasu zimowego.

Jeśli twój maluch zasypia w ciągu dnia, albo o godz. 19.00 i koniec, to lepiej nie wprowadzać żadnych zmian. Musisz pogodzić się z tym, iż przez 1-2 dni dziecko będzie bardziej marudne i mniej aktywne.

Najlepszym wyborem jest wtedy zdrzemnięcie się z dzieckiem w ciągu dnia. W ten sposób wszyscy nadrobicie niedobory snu.

Idź do oryginalnego materiału