Test ciążowy dla mężczyzn - po co go wykonywać?
Test ciążowy służy do wykrywania obecności hormonu beta-hCG w moczu. Pojawia się on po zagnieżdżeniu zarodka w macicy kobiety, a zatem służy on przede wszystkim do wczesnego wykrywania ciąży. Gonadotropina kosmówkowa jest także produkowana u mężczyzn i zwykle jej obecność w moczu świadczy o rozwoju nowotworu.
Gonadotropinę kosmówkową najczęściej wytwarza kosmówczak - nowotwór, który atakuje jajniki u kobiet oraz jądra u mężczyzn, ale może występować także w płucach, a choćby mózgu.
Beta-hCG może być także dodatnie, jeżeli w organizmie rozwija się nasieniak lub teratoma, czyli potworniak - szczególnie u mężczyzn. Reklama
Test ciążowy może zatem zostać wykonany przez mężczyznę wówczas, gdy podejrzewa on u siebie nowotwór jądra, jednak sam test nigdy nie powinien stanowić kompletnej metody diagnostycznej.
Test ciążowy dodatni u mężczyzn - możliwe przyczyny
Przyczyn dodatniego testu ciążowego u mężczyzny może być kilka. Najpoważniejszą z nich jest obecność nowotworu produkującego gonadotropinę kosmówkową (hCG):
kosmówczak (chorionocarcinoma) - to złośliwy nowotwór, który może występować w jądrach, ale także w innych częściach ciała (np. płucach, mózgu);nowotwory germinalne - to inne nowotwory, takie jak rak zarodkowy (np. nasieniak), mogą również produkować hCG, choć w mniejszych ilościach.
Inną przyczyną dodatniego testu ciążowego u mężczyzny mogą być guzy wydzielające hCG. Rak płuca, zwłaszcza w postaci małokomórkowej, może produkować gonadotropinę kosmówkową, tym samym prowadząc do dodatniego wyniku testu ciążowego.
Za dodatni wynik testu ciążowego może odpowiadać także niewłaściwe stosowanie leków. Niektóre leki stosowane w leczeniu niepłodności lub terapiach hormonalnych mogą również powodować wzrost gonadotropiny kosmówkowej.
Test ciążowy dodatni u mężczyzny - co robić?
Jeśli test ciążowy wykonany przez mężczyznę wyjdzie dodatni, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje na podstawowe badania, a następnie do odpowiedniego specjalisty (urologa, onkologa).
Wysoki poziom beta-hCG może sugerować rozwój choroby onkologicznej, w której najważniejsze jest jak najszybsze wykrycie i wdrożenie leczenia. W rozpoznaniu nowotworu ważne jest w pierwszej kolejności badanie fizykalne oraz wykonanie USG jąder. Specjalista może zlecić także biopsję jądra oraz tomografię komputerową jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Dopiero po uzyskaniu pełnego obrazu choroby podejmowana jest decyzja o leczeniu.
CZYTAJ TAKŻE:
Po 50. roku życia mówią, iż ktoś "odłączył im zasilanie". Tak objawia się andropauza
Od grupy krwi może zależeć nasze zdrowie. Sprawdź, na które choroby jesteś podatny
Osoby o takim wzroście statystycznie żyją dłużej. Rzadziej chorują na raka