Alkoholizm, podobnie jak inne uzależnienia, to podstępna i przewlekła choroba. Niestety jest to również schorzenie nawracające, a przez to może prowadzić choćby do śmierci. Jednak osoby uzależnione nie są bez wyjścia. Mogą skorzystać z profesjonalnej terapii. Jak ona wygląda? Czy można ją przeprowadzić w ramach NFZ, czy lepiej zrobić to prywatnie? Ile kosztuje i co obejmuje koszt takiej terapii w ośrodku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Leczenie na NFZ czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień?
Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty leczenia alkoholizmu w placówkach publicznych, ale z takiej możliwości korzysta zaledwie niewielki procent osób uzależnionych. Dlaczego tak jest? Ze względu na ograniczone dofinansowanie i pierwszeństwo przyjmowania osób uzależnionych z sądowym nakazem przymusowego leczenia kolejki do takich bezpłatnych terapii potrafią ciągnąć się latami. Niestety w przypadku aktywnego alkoholika taki czas może okazać się niemal wyrokiem.
Z tego powodu większość alkoholików decyduje się na leczenie poza NFZ. Zamiast tego wybierają prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Cennik terapii w takim miejscu zależny jest od wielu czynników, takich jak długość pobytu i wszystko to, co obejmuje koszt leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie warunki panują w prywatnym ośrodku odwykowym WANT i co każdy pacjent zyskuje w cenie terapii.
Koszt terapii alkoholowej w prywatnym ośrodku – co konkretnie obejmuje?
Osoby pragnące zerwać z piciem alkoholu i rozpocząć nowe życie w trzeźwości zasługują na godne warunki oraz profesjonalne wsparcie. Dlatego prywatny ośrodek leczenia uzależnień WANT w cenie pobytu oferuje nie tylko przeprowadzenie terapii zgodnie z planem i pełną opiekę terapeutyczną. To także między innymi:
- zakwaterowanie w pokoju 1– lub 2-osobowym (do wyboru) z łazienką, telewizją, Wi-Fi i balkonem z widokiem na las;
- całodniowe wyżywienie, w tym śniadanie i kolacja w formie bufetu szwedzkiego oraz dwudaniowy obiad;
- możliwość korzystania z urządzeń takich jak pralka, lodówka, mikrofala czy żelazko;
- sauna 2 razy w tygodniu;
- dostęp do siłowni oraz gier (ping-pong, piłkarzyki itp.).
Dzięki takim udogodnieniom i możliwości zażywania spacerów po pięknej leśnej okolicy pacjenci ośrodka nie czują się w nim jak „więźniowie”. Uczą się korzystać z życia na trzeźwo, odkrywając uroki różnych aktywności podczas terapii i po niej.
Przykładowy plan dnia w ośrodku leczenia uzależnień
Ty lub ktoś bliski zastanawiacie się nad terapią w prywatnym ośrodku? To zupełnie naturalne, iż taka decyzja wiąże się z pewnymi obawami. Zapoznanie się z przykładowym planem dnia podczas pobytu odwykowego pozwoli Ci lepiej zrozumieć, jak dokładnie wygląda taka terapia.
Poranek i przedpołudnie
Poranek w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień WANT rozpoczyna się od śniadania w formie bufetu. Po śniadaniu nadchodzi czas na planowanie dnia. To czas dla osoby uzależnionej na rozmowę o swoim samopoczuciu, oczekiwaniach, a także objawach głodu alkoholowego i jego przyczynach. Dzięki umiejętności rozpoznawania tego uczucia alkoholik uczy się panować nad potrzebą sięgnięcia po używkę.
Przed obiadem w ośrodku realizowane są też wykłady terapeutyczne prowadzone przez doświadczonego specjalistę terapii uzależnień i dostosowane do potrzeb oraz oczekiwań pacjentów. To również czas na terapię – indywidualną lub grupową.
Popołudnie
Po obiedzie przychodzi czas na kolejny wykład i terapię lub warsztaty. Podczas grup zadaniowych pacjenci mogą odnieść zagadnienia omawiane podczas wykładów do siebie osobiście. Dokonują samoanalizy, a potem dzielą się swoimi wnioskami z grupą. W atmosferze wzajemnego zaufania i szacunku, pod czujnym okiem specjalisty, mogą uzyskać odpowiedź zwrotną.
Inną formą warsztatów są treningi umiejętności psychospołecznych, takich jak komunikacja i asertywność. Będą one niezbędne po opuszczenia ośrodka – po to, aby nie wrócić do nałogu. Przed kolacją pacjenci mają czas na podsumowanie dnia, a także czas relaksu, w tym filmoterapię.
Artykuł sponsorowany