Sok z aronii to bogaty w witaminy, minerały i polifenole sok, który warto pić nie tylko wtedy, gdy chcemy wzmocnić swoją odporność. Może okazać się pomocny w walce ze stanami zapalnymi żołądka i układu pokarmowego, a także przy regulowaniu wypróżnień i usuwaniu zaparć.
Dlaczego sok z aronii wspiera pracę układu pokarmowego?
Sok z aronii jest bogaty w błonnik, dzięki czemu zwiększa uczucie sytości oraz reguluje pracę jelit. Zawarte w nim polifenole mają zdolność zwalczania wolnych rodników, działają antywirusowo, antygrzybiczo, wzmacniają pracę wątroby i sprzyjają usuwaniu z organizmu toksyn. Z tego względu zaleca się sięganie po aronię osobom, które zmagają się ze stanami zapalnymi układu pokarmowego, chorują na zapalenie żołądka lub dwunastnicy czy chorobę wrzodową.
Sok z aronii na zaparcia
Sok z aronii sprzyja utrzymaniu prawidłowej przemiany materii, dlatego poleca się go osobom, które cierpią na zaparcia lub na zespół jelita drażliwego. W aronii znajdują się związki, które wzmacniają produkcję soków żołądkowych. Oprócz tego mogą sprzyjać regeneracji uszkodzeń błony śluzowej żołądka i łagodzić objawy choroby wrzodowej żołądka czy refluksu.
Jak pić sok z aronii?
Sok z aronii można dodawać do herbaty lub do napojów na bazie wody. jeżeli chcemy, by zachował swoje adekwatności prozdrowotne, powinniśmy dodawać go do napojów, które już trochę ostygły i nie są bardzo gorące. Sok z aronii można przyjmować bezpiecznie w porcji do 90-100 ml dziennie. Najlepiej pić go przed posiłkiem, by obniżyć poziom cukru.
Działania niepożądane soku z aronii
Soku z aronii nie powinno pić się w większej ilości niż 100 ml dziennie, ponieważ może wywołać efekt przeczyszczający. W mniejszych ilościach jest on jednak zupełnie bezpieczny, mogą go pić członkowie całej rodziny. Nie zaleca się jednak, by podawać go dzieciom poniżej 6. miesiąca życia. Dla rocznych i starszych dzieci sok z aronii może być smacznym dodatkiem do herbaty, który wzmocni pracę ich układu immunologicznego, a także dostarczy dużej ilości witaminy C.