Chociaż cielęcina to rodzaj czerwonego mięsa, to zalecana jest osobom na dietach i dzieciom. Jest odżywcza i lekkostrawna, zalecana jest osobom, które mają problem z wysokim poziomem cholesterolu. Zawiera mało kalorii.100 gramów mięsa ma zaledwie 140 kalorii. Cechuje ją duża zawartość białka i mniejsza w porównaniu z wołowiną zawartość tłuszczu i kwasów nasyconych. Cielęcina jest bogatym źródłem:
żelaza,
fosforu,
potasu,
witamin z grupy B.
Najbogatszym źródłem witamin i minerałów jest wątroba cielęca. Znajduje się tam także witamina A oraz E. Mięso cielęce zawiera ponadto kwas linolowy CLA, który hamuje rozwój miażdżycy, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz działa bakteriobójczo. Zawartość kwasu CLA w 1 g tłuszczu cielęcego szacuje się na 2,7 mg. W mięsie wołowym jest to 4,3 mg, a w wieprzowym – 0,6 mg.
Jak wybrać najlepszą cielęcinę?
Za najsmaczniejsze uznaje się tusze zwierząt zabitych między 6. a 8. tygodniem, które były karmione mlekiem. Takie mięso posiada charakterystyczny, lekko kwaskowy zapach, jest także nieco wodniste i luźne, natomiast pozyskane od starszych zwierząt – ciemniejsze i twardsze. Pochodzące od młodych zwierząt mięso ma kolor bladoróżowy i jest najbardziej cenione przez smakoszy.
Drób
Wysokie miejsce na liście zdrowych mięs zajmuje również drób. Pochodzi od takich zwierząt hodowlanych jak kura, indyk, kaczka, gęś, przepiórka czy perliczka. Jednym z najzdrowszych produktów drobiowych jest chude białe mięso z kurczaka. Mięso drobiowe jest delikatne w smaku i lekkostrawne. Zawiera niewielką ilość tłuszczu i niską zawartość sodu, dlatego bez obaw mogą po niego sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Jest bogate w witaminy i składniki mineralne:
witaminy A, C, D,
cynk,
fosfor,
magnez,
selen,
wapń.
Dziczyzna
Mięso dzikich zwierząt, takich jak dziki, sarny, bażanty, króliki czy jelenie uznawane jest za zdrowe. Głównie dlatego, iż te zwierzęta żywią się pożywieniem, które nie jest zanieczyszczone antybiotykami lub szkodliwymi substancjami znajdującymi się w paszach hodowlanych. Ich mięso zawiera duże ilości cennego białka oraz niewielką ilość tłuszczu w porównaniu z innymi rodzajami mięsa. Dziczyzna jest bogata w żelazo, cynk i magnez. Mięso z królika zawiera witaminy z grupy B, fosfor, miedź czy nienasycony kwas linolenowy.