Kolejnych pięć uratowanych osób to najważniejszy sukces pierwszych miesięcy kontynuacji projektu Małopolski Tele-Anioł 2.0. Dzięki środkom unijnym Województwo Małopolskie realizuje drugą edycję programu teleopieki dla niesamodzielnych mieszkańców.
Pod opiekuńczym skrzydłem
Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem Małopolan – bo i potrzeby są duże. Dlatego stał się operacją o znaczeniu strategicznym dla regionu. Środki na jego realizację pochodzą z Funduszy Europejskich.
Sercem Tele-Anioła jest Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej. To swoisty sztab, w którym 24/7 rezydują ratownicy medyczni, a w dni powszednie i wybrane soboty także asystenci teleopieki. Grono to wspiera również psycholog.
Pod pieczą Centrum znalazło się już ponad 1 100 osób – mieszkańców z terenu całego województwa, którzy wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Dołączając do projektu otrzymali opaski bezpieczeństwa przypominające wyglądem zegarek. Dzięki nim, gdy zajdzie taka potrzeba, mogą m.in. gwałtownie wezwać pomoc używając w tym celu jednego przycisku. Opaska również sama alarmuje Centrum, gdy nie wyczuwa pulsu użytkownika.
Nie jesteś sam
Tele-Anioł nie tylko chroni podopiecznych w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. To projekt pomyślany tak, by wspierać kompleksowo, a zarazem zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jego uczestnicy mogą więc liczyć także na usługi opiekuńcze bądź sąsiedzkie (np. pomoc w robieniu zakupów). W praktyce aż 60% osób na etapie kwalifikacji, gdy rozpoznawane są ich potrzeby, ma wskazanie do dodatkowych usług.
Filarami programu są więc z jednej strony – praktyczna pomoc osobom niesamodzielnym w wykonywaniu czynności dnia codziennego i teleopieka, gwarantująca natychmiastową reakcję na sygnały płynące z opaski, z drugiej zaś równie ważne dla uczestników – zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i kontaktu z drugim człowiekiem. Efekt? W czasie trwania obecnej edycji ratownicy medyczni wezwali karetkę pogotowia do 5 podopiecznych, a pracownicy Centrum Teleopieki przeprowadzili z uczestnikami projektu rozmowy trwające blisko 180 godzin.
Więcej informacji na stronie www.fundusze.malopolska.pl i https://www.facebook.com/teleaniol/
CZYTAJ TAKŻE:
https://fundusze.malopolska.pl/efekty/8211-malopolski-tele-aniol-20-operacja-o-znaczeniu-strategicznym
Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską.