Coraz więcej kobiet postanawia przełamać i decyduje się opowiedzieć o bolesnych doświadczeniach związanych ze stratą ciąży. Pojawiają się także liczne historie mówiące o ciążowych komplikacjach, traumatycznych porodach czy trudnych połogach. Okazuje się, iż utrata nienarodzonego dziecka to doświadczenie łączące wiele kobiet. W tych opowieściach powraca czasem określenie tęczowe dzieci. Kim są? Tęczowe dziecko – co to oznacza?
Tęczowe dziecko: co to znaczy?
Tęczowymi dziećmi określa się maluchy, które przyszły na świat po wcześniejszych trudnych doświadczeniach rodziców związanych ze stratą, np. poronieniach czy przedwczesnych porodów zakończonych śmiercią dziecka. Określenie to ma charakter symboliczny i ma przywoływać na myśl pozytywne emocje kojarzące się z tęczą, przede wszystkim nadzieję.
Po każdej burzy wychodzi w końcu słońce, pojawia się światło i różnokolorowa tęcza, przynosząca ulgę i poczucie spokoju po gwałtowanych przeżyciach. Do tego nawiązuje określenie “tęczowe dziecko”, które również może przynieść pewne ukojenie i dać nadzieję, iż choćby po najbardziej bolesnych i traumatycznych wydarzeniach czeka nas jeszcze euforia i szczęści – tak jak po burzy pojawia się tęcza. Oczywiście narodziny tęczowego dziecka nie sprawią, iż rodzice zapomną o stracie, nie ukoją w pełni ich bólu, a noworodek nie zastąpi im zmarłej pociechy, ale z pewnością może złagodzić cierpienie i dać nadzieję na szczęśliwe jutro.
Tęczowa mama: ciąża po stracie
Jak wynika z opowieści kobiet oraz statystyk, strata ciąży to doświadczenie łączące bardzo wiele rodzin na całym świecie. Poronienia, śmierć nienarodzonych dzieci w łonie matki czy przedwczesne porody zakończone śmiercią maluszka to niestety zdarzenia dość częste. Czasami są wynikiem komplikacji, których nie sposób było wcześniej przewiedzieć, ale równie często nie da się znaleźć i wskazać dokładnych przyczyn tak tragicznego obrotu spraw.
Rodzice zmarłego maluszka mierzą się nie tylko z bolesną traumą i ogromnym cierpieniem, ale także poczuciem niesprawiedliwości. Decyzja o kolejnej ciąży wiąże się dla nich z dylematem podszytym lękiem i niepokojem. Kobiecie, która ma za sobą trudne doświadczenie straty, w następnej ciąży stale towarzyszy strach i stres o nienarodzonego maluszka. Trzeba jednak pamiętać, iż poronienie czy obumarcie nie przekreśla szans na zostanie rodzicami w przyszłości, chociaż oczywiście zawsze stanowi dla rodziny wielką tragedię.
Mianem tęczowych rodziców określamy tych rodziców, którym urodziło się dziecko, po wcześniejszej stracie ciąży lub śmierci nienarodzonego malucha. Narodziny te dają nadzieję i euforia po momentach pełnych cierpienia i bólu, jak tęcza, która przynosi szczęście po burzy. Oczywiście odczuwanie euforii z powodu pojawienia się bobasa w żaden sposób nie osłabia pamięci o zmarłym maluszku i nie zatrze bolesnych uczuć i wspomnień związanych ze stratą. Wydaje się jednak, iż “tęczowe dziecko” najtrafniej odzwierciedla uczucia matki, która odczuwa niewyobrażalną radość, ale jednocześnie nie może całkowicie uciec od gwałtownych przeżyć i bolesnych wspomnień.
Rodzice pytają o tęczowe dzieci – co to znaczy?
Dziecko tęczowe to wyrażeniem, którym określa się noworodki narodzone w rodzinach mających za sobą bolesne doświadczenie związane ze stratą dziecka (poronienia, obumarcia płodów czy przedwczesne porody prowadzące do śmierci).
“Rainbow baby” to angielskie określenie, którego polskim odpowiednikiem jest właśnie “tęczowe dziecko”.
Sprawdź też: Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Po czym poznać iż ciąża obumarła?