26 marca 2024 roku weszły w życie zapisy ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych. Zgodnie z jej treścią technicy farmaceutyczni uzyskali status zawodu medycznego. Określone zostały czynności zawodowe, jakie mogą wykonywać, a także miejsca, gdzie swoją pracę mogą sprawować. Jednym z obowiązków, jaki stawia się technikom farmaceutycznym jest także uzyskanie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego.
Kto i kiedy musi wpisać się do Rejestru?
26 marca 2024 roku rozpoczął się okres przejściowy dla techników farmaceutycznych, którzy spełniali wszystkie warunki do wykonywania zawodu. Mowa o posiadaniu odpowiedniego wykształcenia, ukończeniu 2-letniej praktyki zawodowej, posiadaniu pełni czynności prawnych, czy braku karalności za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Zagwarantowano im 1 rok od wejścia w życie ustawy na uzyskanie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Po tym czasie, tj. od 26 marca 2025 roku posiadanie takiego wpisu jest obligatoryjne dla wszystkich techników farmaceutycznych wykonujących czynności zawodowe. Warto zaznaczyć, iż osób uzyskujących uprawnienia zawodowe po wejściu w życie tej ustawy, ten okres przejściowy nie dotyczy.
– Pamiętać należy, iż powyższe nie dotyczy osób, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu po 26 marca 2024 roku. Do nich „okres przejściowy” nie znajdował zastosowania. Niezbędnym warunkiem wykonywania zawodu przez te osoby od początku jest posiadanie wpisu do rejestru. – tłumaczy Alicja Kociemba, adwokat zajmująca się obsługą prawną ochrony zdrowia, a także prowadząca szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej.
Czy technicy farmacuetyczni, którzy złożyli wniosek o wpis do 26.09.2024 nie mają się czym martwić?
Przypomnijmy również, iż jeden z zapisów ustawy o niektórych zawodach medycznych wskazywał, iż złożenie wniosku o wpis do Centralnego Rejejstru Zawodów Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego zagwarantuje uzyskanie wpisu w ustawowym terminie, tj. przed 26 marca 2025 r.
– W ustawie wprowadzającej obowiązek uzyskania wpisu do rejestru zawarto przepis, którego intencją miała być ochrona tych techników, którzy złożyli wniosek o wpis do rejestru co najmniej pół roku przed upływem ostatecznego terminu. choćby w przypadku opóźnienia się wpisu kluczowa miała być data złożenia wniosku i mieli oni utrzymać prawo do wykonywania czynności zawodowych. Niestety, przepis jest wadliwy i mimo dobrych intencji nie spełnia swojej roli. Dodatkowo wprowadzając w błąd część zainteresowanych. Po 26 marca 2025 r. osoba bez wpisu do rejestru nie może wykonywać zawodu technika farmaceutycznego. Nawet, o ile złożyła wniosek o wpis z wyprzedzeniem 6 miesięcy. – tłumaczy Karol Korszuń, prawnik z kancelarii Fairfield.
Chodzi nie tylko o techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, ale i w punktach aptecznych, aptekach szpitalnych, hurtowniach farmaceutycznych, sklepach zielarskich, czy laboratoriach.
Technik farmaceutyczny bez wpisu do Rejestru – co może mu grozić?
Technik farmaceutyczny, który od 26 marca 2025 roku nie będzie posiadał wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego, nie może wykonywać czynności zawodowych przewidzianych w ww. ustawie. Wśród nich znajduje się, m.in. wydawanie pacjentom produktów leczniczych, czy sporządzanie leków recepturowych. Zgodnie z art. 131 ustawy Prawo Farmaceutyczne: „Kto nie posiadając uprawnień zawodowych, wydaje z apteki produkt leczniczy, podlega grzywnie”.
Technikowi farmaceutycznemu, który od 26 marca 2025 roku nie będzie posiadał wpisu do Rejestru, a będzie posługiwał się tytułem zawodowym: technik farmaceutyczny, grozi także odpowiedzialność wykroczeniowa. Zgodnie z art. 14 ustawy o niektórych zawodach medycznych tytuł zawodowy technika farmaceutycznego podlega ochronie prawnej. Tytułem tym mogą posługiwać się tylko osoby uprawnione do wykonywania tego zawodu medycznego, czyli m.in. posiadające wpis do rejestru.
– Osobie posługującej się tytułem zawodowym technika farmaceutycznego bez wymaganego uprawnienia (np. wpisu) grozi odpowiedzialność wykroczeniowa. W takim przypadku może być orzeczona kara grzywny, a jeżeli sprawca działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – kara grzywny lub kara ograniczenia wolności. – podkreśla adwokat Alicja Kociemba.
Na pewien absurdalny wymiar prawa zwraca uwagę Karol Korszuń. Podkreśla on, iż technik farmaceutyczny bez uzyskaniu wpisu do Rejestru, który będzie wykonywał czynności zawodowe po 25 marca 2025 roku nie może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej.
– Ze względu na brak wpisu osoba taka nie jest traktowana, jako wykonująca zawód medyczny. Paradoksalnie nie podlega więc odpowiedzialności dyscyplinarnej. – wskazuje Karol Korszuń.
©MGR.FARM