Te osoby dostaną 1780 złotych miesięcznie. Jakie są warunki? ZUS bierze pod uwagę konkretne choroby

g.pl 11 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Pawel Kacperek / iStock


Osoby, którym stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie pracy, mogą liczyć na specjalne wsparcie od rządu. Trzeba jednak spełnić przy tym określone warunki, a w zależności od naszej sytuacji ZUS może przyznać świadczenie stałe lub okresowe. W niektórych przypadkach istnieje też ryzyko odrzucenia wniosku.
Renta z tytułu niezdolności do pracy wiąże się z całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy zarobkowej, która wynika z naruszenia sprawności organizmu. Niektórym osobom będzie przysługiwać też renta szkoleniowa. Co ważne, świadczenia te można otrzymać na długo przed emeryturą, choć długość stażu ubezpieczenia również ma tu znaczenie.


REKLAMA


Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy? ZUS przyznaje kilka rodzajów świadczeń
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, iż podstawę do uzyskania omawianych rent stanowi niezdolność do pracy. Ponadto ważne jest posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczenia (okresu składkowego i nieskładkowego), który w zależności od naszego wieku musi wynieść:


rok (jeżeli straciliśmy zdolność do pracy do pracy przed ukończeniem 20 lat),
2 lata (jeżeli straciliśmy zdolność do pracy między 20. a 22. rokiem życia),
3 lata (jeżeli straciliśmy zdolność do pracy między 22. a 25. rokiem życia),
4 lata (jeżeli straciliśmy zdolność do pracy między 25. a 30. rokiem życia),
5 lat (jeżeli straciliśmy zdolność do pracy po ukończeniu 30 lat, przy czym muszą one przypadać w ciągu 10 lat przed dniem złożenia wniosku o rentę lub powstaniem niezdolności do pracy).


Niezdolność do pracy musi nastąpić w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych albo w ciągu 18 miesięcy od ich zakończenia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy stwierdzona zostanie całkowita niezdolność do pracy, lub gdy mamy co najmniej 20-letni (w przypadku kobiet) lub 25-letni staż ubezpieczeniowy (w przypadku mężczyzn). Osobną kwestią jest renta szkoleniowa. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przysługuje ona osobom, które spełnią warunki wymagane do przyznania renty, a jednocześnie mogą odzyskać zdolność do pracy po przekwalifikowaniu zawodowym.
Od 1 marca 2024 roku najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1780,96 zł brutto, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest równa 1335,72 zł brutto. Przy jakich dokładnie problemach zdrowotnych możemy liczyć na takie wsparcie finansowe?
Na jakie choroby ZUS przyznaje rentę? Te problemy zdrowotne mogą być podstawą do przyznania świadczenia
Jak podaje portal Medonet, do chorób upoważniających do renty z tytułu niezdolności do pracy należą m.in.:


choroby układu krążenia;
zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (takie jak schizofrenia lub depresja);
choroby układu nerwowego;
choroby układu kostno-stawowego, a także mięśniowego i tkanki łącznej;
choroby układu oddechowego i alergie (np. astma, pylica, zapalenie płuc, choroby opłucnej lub osierdzia);
choroby oka i przydatków oka;
nowotwory złośliwe będące wynikiem działania czynników w miejscu pracy;
choroby skóry;
choroby narządu głosu.


Portal Infor podkreśla jednak, iż każdy przypadek jest oceniany indywidualnie przez lekarza orzecznika ZUS, który bierze pod uwagę stan zdrowia wnioskodawcy, przebieg choroby oraz jej faktyczny wpływ na zdolność do wykonywania pracy. Może się zatem okazać, iż nasz wniosek o rentę zostanie odrzucony. Przykładowo, łagodna forma astmy może być z powodzeniem kontrolowana odpowiednimi lekami, podobnie jak choroby układu krążenia o łagodnym przebiegu.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału