Te nowe leki i terapie dostaniesz od lipca z refundacją. Jest lista Ministerstwa Zdrowia

natemat.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Do refundacji trafiły od lipa kolejne leki. Część kupisz w aptece ze zniżką, a inne to nowe terapie, które podawane są w ramach programów lekowych, m.in. w leczeniu nowotworów. Phanie/ East News


Od 1 lipca obowiązuje kolejna lista refundacyjna, a wraz z nią pacjenci mogą liczyć na dostęp do nowych terapii. Jest dobra wiadomość dla diabetyków. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało m.in. o poszerzeniu dostępności do analogów insulin długodziałających. W związku z rozpoczęciem programu finansowania in vitro, do refundacji trafiły też preparaty stosowane w leczeniu niepłodności. Są też zmiany w programach lekowych stosowanych m.in. w onkologii.


Od 1 lipca obowiązuje kolejna lista leków refundowanych.

Jak zawsze chodzi zarówno o refundację leków, które są dostępne w aptekach, ale również o terapie podawane w ośrodkach w ramach programów lekowych m.in. w leczeniu nowotworów czy chorób rzadkich.

Na lipcowej liście pojawiło się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 nieonkologiczne, w tym 6 dla pacjentów z chorobami rzadkimi.

Jeżeli chodzi o leki w sprzedaży aptecznej, to w przypadku 410 pozycji lekowych pacjenci dopłacą mniej (od 0,01 zł do 198,04 zł). Dla 282 pozycji w obwieszczeniu refundacyjnym dopłata pacjenta wzrośnie (od 0,01 zł do 456,63 zł).

Największa zmiana ceny dla pacjenta dotyczy wyciągów alergenowych roztoczy kurzu domowego.

Większe dopłaty dla pacjenta dotyczą też w dużej mierze leków przeciwzakrzepowych, zawierających substancje czynne rivaroxabanum i dabigatranum etexilatum.

Leczenie niepłodności z refundacją


Na lipcowej liście uwzględniono wejście w życie od czerwca bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Refundacją objęte są leki sklasyfikowane w grupach: hormony płciowe – gonadotropiny; leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę oraz hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.

Od lipca rozszerzono uprawnienia do refundacji o pacjentów kwalifikujących się do programu w przypadku leków: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide, Orgalutran.

Insuliny w szerszych wskazaniach


Inna zmiana dotyczy rozszerzenie wskazań dla insulin długodziałających stosowanych w cukrzycy w ramach grupy limitowej 14.3 - Hormony trzustki. Usunięto bowiem zapisy dotyczące konieczności stosowania insulin NPH, występowania hipoglikemii oraz typu cukrzycy.

W przypadku insuliny Levemir dopasowano też kryterium wiekowe do Charakterystyki Produktu Leczniczego. Ten lek będzie więc dostępny z refundacją już od 1 roku życia.

Narkolepsja z leczeniem


Nowością na liście leków refundowanych w aptece jest też pierwszy lek stosowany w leczeniu dorosłych chorujących na narkolepsję lub narkolepsję z katapleksją potwierdzoną badaniem polisomograficznym i wielokrotnym testem latencji snu w ośrodku medycyny snu (pitolisant).

Lek ten poprawia jakość i wydłuża stan czuwania oraz zwiększa czujność w ciągu dnia.

Zmiany w hematologii


Od 1 lipca refundowane są też nowe terapie m.in. w zakresie hematologii i hematoonkologii. Chodzi m.in. o lek Hemlibra stosowany w profilaktyce krwawień u chorych poniżej 18. roku życia z ciężką hemofilią A, lek Poteligeo – do leczenia chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego) oraz lek Lunsumio – do leczenie chłoniaka grudkowego.

Inne nowe leki onkologiczne to: Xofigo, Xtandi, Nubeqa, Octan abirateronu Opdivo i Kimmtrak.

Kolejne "polskie" leki ze zniżką


Ponadto wraz z kolejnym obwieszczeniem refundacyjnym rozszerzono wykaz "polskich leków", za które pacjenci płacą mniej w aptece.

Chodzi o leki wytwarzane na terytorium Polski lub wytwarzane z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w naszym kraju. Status "polskiego leku" nadano dla kolejnych 143 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN.

Idź do oryginalnego materiału