Od 1 lipca ważne zmiany dla chorych na cukrzycę

mgr.farm 2 dni temu

Od 1 lipca 2024 wraz z publikacją nowej listy leków refundowanych zmieniły się wskazania refundacyjne dla długodziałających insulin. Zmiana obejmuje 6 preparatów (Abasaglar, Ryzodeg, Lantus, Toujeo, Levemir, Tresiba). Wprowadzone zmiany, umożliwiają stosowanie insulin z refundacją u wszystkich pacjentów zmagających się z cukrzycą, niezależnie od jej typu. Dotychczas z refundacji na insuliny długodziałające mogli skorzystać tylko i wyłącznie chorujący na cukrzycę typu 1. Pacjenci zmagający się z cukrzycą typu 2, którzy chcieli skorzystać z refundacji na insuliny długodziałające musieli natomiast spełnić szereg kryteriów.

Insuliny długodziałające tylko dla wybranych

Dotychczas wskazania refundacyjne dla insulin długodziałających obejmowało leczenie cukrzycy typu 1. Pacjent z cukrzycą typu 2, który chciał być leczony insuliną długodziałającą musiał spełnić szereg dodatkowych wymagań:

  • leczenie insuliną średniodługodziałającą izofanową (NPH) przez co najmniej 6 miesięcy lub;
  • określona wartość stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c) lub;
  • udokumentowane, nawracające epizody ciężkiej lub ciężkiej hipoglikemii lub;
  • cukrzyca o nieznanej etiologii;
  • określony wiek w przypadku dzieci;

Obecne wskazanie refundacyjne dla wszystkich insulin długodziałających brzmi tak samo: Leczenie cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 1. roku życia.

Zmiana dla chorych na cukrzycę zgodna z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetyków

Zwiększenie dostępu do insulin długodziałających poprzez zmiany w ich wskazaniach refundacyjnych przyczynią się nie tylko do wzrostu skuteczności insulinoterapii, ale i zwiększą jej bezpieczeństwo. Możliwość od początku włączenia do terapii długodziałających insulin dla wszystkich cukrzyków pozwoli na lepszą kontrolę glikemii, w tym unikanie epizodów hipoglikemicznych. To natomiast zmniejszy ryzyko powstania powikłań sercowo-naczyniowych, które są efektem nieprawidłowo kontrolowanej cukrzycy.

Zmiana wprowadzona przez resort zdrowia jest zbieżna ze stanowiskiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

– Jest to niezwykle ważna zmiana dla polskich pacjentów – szczególnie skorzystają na niej pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy będą mieli szerszy dostęp do niezbędnych, nowoczesnych terapii, bez konieczności spełniania dotychczasowych restrykcyjnych wymagań. Nowe przepisy przyczynią się również do zwiększenia bezpieczeństwa terapii, co znacząco poprawi jakość życia osób z cukrzycą – możemy przeczytać w wydanym przez Stowarzyszenie komunikacie.

Źródło: MB/Diabetyk

Idź do oryginalnego materiału