Te 3 składniki pozwolą ci pokonać stres. Zobacz, jak włącz je do swojej diety

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kasza gryczana Źródło: Pixabay / monicore


Ci, którzy stawiają sobie w życiu „wysoko poprzeczkę”, są najbardziej narażeni na stres. Objawy stresu są często nieoczywiste i nie zawsze z nim kojarzone. Okazuje się jednak, iż wiele z nich można znacząco złagodzić, wprowadzając niewielkie zmiany w diecie. Dowiedz się, jakie 3 grupy produktów do niej włączyć.


Na co dzień stykamy się z nerwowymi sytuacjami, które powodują wzrost poziomu kortyzolu, zwanego hormonem stresu, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników. To właśnie ich niedobór prowadzi do poważnych, zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Skutków długotrwałego stresu nie wiążemy często z chorobami, które nas dotykają.


Jakie mogą być skutki trwającego długo stresu?


Do skutków długotrwałego stresu należą:


problemy z sercem (stres może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego),


problemy z żołądkiem (wrzody, biegunki, zaparcia, zgaga),


hiperglikemia,


łysienie,


nadmierne tycie,


wysypki,


napięciowe bóle głowy,


częste infekcje,


depresja.


Jak pozbyć się stresu z pomocą diety?


Kluczem antystresowej diety jest utrzymanie zrównoważonego poziomu kortyzolu. Dietetycy zalecają w tym celu wprowadzenie konkretnych produktów do jadłospisu.


Jedź produkty bogate w witaminy z grypy B


W walce ze stresem zalecane są produkty zawierające witaminy z grupy B, a zwłaszcza B1. Witamina B1 (tiamina) nazywana jest witaminą optymistów, bo ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. jeżeli w organizmie jest jej za mało, pojawia się zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, spada też apetyt, ciśnienie krwi się obniża, źle pracuje żołądek. Niedobory tej witaminy związane są ze stresem, ale też z piciem dużych ilości kawy.


Produkty zawierające witaminę B1:


otręby,


kiełki pszenicy,


wątróbka,


kasza gryczana,


groch,


fasola,


orzechy laskowe.


Jedz warzywa i owoce!


Niedawno przeprowadzone badania na Uniwersytecie Edith Cowan w Australii wskazują na związek pomiędzy spożyciem owoców i warzyw a odczuwanym stresem. Okazuje się, iż u osób spożywających codziennie minimum 470 gramów owoców i warzyw poziom stresu był niższy o 10 proc. w porównaniu do osób jedzących mniej niż 230 gramów tych produktów.


Włącz do diety produkty zawierające magnez!


Niedobór magnezu w diecie powoduje nadmierną nerwowość, trudności w koncentracji, bóle głowy i problemy ze snem. Żeby sobie z nimi poradzić, należy włączyć do diety takie produkty jak:


pestki dyni,


kasze – gryczaną i jęczmienną,


natkę pietruszki,


kakao,


migdały.
Idź do oryginalnego materiału