Taylor Swift na maturze? Jeszcze jak!

babaodpolskiego.pl 1 miesiąc temu

Jeśli to czytasz — daj mi znać na swoim ulubionym kanale:

Piosenka jest gatunkiem należącym do liryki, a CKE potwierdziło, iż może być użyta w wypracowaniu maturalnym nie tylko jako kontekst, ale także jako tekst literacki. Oczywiście musi być przetłumaczona, a w przypadku piosenek Swift – mamy tłumaczenia, które choćby zostały wydane w książkach. Pamiętajcie jednak, by wykorzystywać te przykłady funkcjonalnie.

W utworach Swift szczególnie przydadzą się następujące motywy:
Dorastanie

Taylor w wieku szkolnym była wykluczoną introwertyczką, czuła się nierozumiana, padła ofiarą prześladowań. Wybrała edukację domową. Miała kompleksy, problemy z odżywianiem. Tworzyła piosenki na tematy, które były bliskie jej samej oraz nastolatkom w jej wieku. „You Belong with Me” to popowy hymn dla dziewczyn, które czują się niewidzialne. Akcja dzieje się w amerykańskiej szkole średniej. Artystka porusza zagadnienia popularności, mody, patrzy na siebie z dystansu i ze współczuciem. Ta piosenka przyczyniła się do postrzegania Swift jako „dziewczyny z sąsiedztwa”, która stała się bliska każdej młodej kobiecie na świecie.


Autobiografizm

Taylor dzięki pisaniu i muzyce opowiada o swoim życiu. Zaczęła prowadzić pamiętnik w wieku 12 lat (nadała mu tytuł „Moje życie, moja kariera”), wtedy też zaczęła tworzyć kompozycje. Prowadzi go do dzisiaj. Można powiedzieć, iż pisze o wszystkim, co ją trapi, o czym myśli, o koleżankach, chłopakach. Jej piosenki są niczym pamiętnik, do którego mamy dostęp. Jej teksty odczytywane są także dzięki klucza autobiograficznego. Ludzi interesuje jej życie uczuciowe choćby bardziej niż to, co przekazuje w swojej twórczości, ale warto wsłuchać się w takie utwory jak „You’re on Your Own, Kid”, „Long Story Short”, „Death By A Thousand Cuts”, „Cornelia Street”, „The Archer”, „The Lakes”, „Red”, „Safe and Sound”, „The Story of Us”, „Ours”, „Haunted”, „Love Story”, „The Smallest Man Who Ever Lived”, „Peter”, „Cassandra”.


Odrzucenie

W piosence „Cardigan” Taylor odwołuje się do bajki „Piotruś Pan” i dokonuje jej reinterpretacji. W utworze dorosły już Piotruś traci Wendy. Piotruś obiecuje Wendy, iż dorośnie i wróci do niej, gdy będzie starszy. Kiedy wraca, wciąż jest tym samym młodym chłopcem, a ona wyrosła na kobietę. Peter zostaje w Nibylandii, przeżywając przygody jako wiecznie niedojrzały chłopiec. Ich związek nie może się udać, ponieważ Piotruś nie chce dorosnąć. Traci Wendy z powodu swojej niedojrzałości. Kiedy ten związek się rozpada, Wendy cierpi. Artystka wyznała, iż tą piosenką opowiada o utraconym romansie i o tym, dlaczego młoda miłość jest często tak trwała w naszych wspomnieniach.

Uzależnienia i zdrowie psychiczne

W utworze „Clean” wykorzystano metafory związane z uzależnieniem od drugiej osoby i rekonwalescencją po toksycznej relacji. Piosenka pokazuje, iż trzeba iść dalej i w końcu uwolnić umysł od byłej miłości. Możemy przypuszczać, iż nie był to szczęśliwy związek, ale osoba mówiąca w tekście wciąż do niego wracała, niczym do narkotyku. Dla fanów, którzy doświadczyli uzależnienia, utwór stał się hymnem na rzecz powrotu do zdrowia.

Wina

Motyw winy ukazany jest w utworze „Back to December”, w którym osoba mówiąca w tekście przyznaje się do popełnionego błędu i próbuje go naprawić. To jedna z niewielu piosenek, w której podmiot jest „złą” osobą w związku i krzywdzi partnera, bierze więc odpowiedzialność za swoje czyny, których żałuje. Mówi, iż nie doceniała tego, co miała, dopóki tego nie straciła.

Związki

W utworze „Love Story” artystka ukazuje wizję miłości absolutnej, takiej, w której para chce być ze sobą bez względu na to, czy ktoś próbuje ją od tego powstrzymać. W utworze mamy liczne nawiązania do „Romea i Julii”, porównania do baśniowych księcia i księżniczki, obraz zakazanej i wyidealizowanej miłości. Artystka kreuje wizję wielkiego uczucia, zapowiada nadchodzące nieszczęście i stwierdza, iż taka miłość musi legnąć w gruzach, bo nie istnieje – jest jedynie wytworem wyobraźni, fantazją. Nie ma książąt na białym koniu, nie ma też tak wielkich uczuć. To tylko sen.

To, kto tu jest Swiftie?

Tekst powstał dzięki Paulinie Kalecie, jednej z Bab od polskiego i wielkiej swiftie.

Jeśli to czytasz — daj mi znać na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?

sprawdź, jak pracuję
Idź do oryginalnego materiału