TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące: rekordowe święto biegania w Krakowie!

bieganie.pl 6 dni temu
Zdjęcie: Kraków


W TAURON 22. Cracovia Maratonie, który odbył się 6 kwietnia, wystartowała rekordowa w historii krakowskiego maratonu liczba 6426 osób. Na mecie zameldowało się 6327 z nich. Jako pierwsi zrobili to Kenijczyk Bernard Kiprotich Too (czas 2:17:52) i mieszkająca od dawna w Grudziądzu Białorusinka Swietłana Sanko (czas: 2:37:21). W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m ze startem i metą na Rynku Głównym uczestniczyli reprezentanci 51 państw. Znany jest już termin kolejnej, 23. odsłony biegu – 19 kwietnia 2026 roku.

Dzień wcześniej, 5 kwietnia, również rekordowa liczba 6197 osób z 36 państw wzięła udział w OSHEE Biegu Nocnym. Odbyły się też: osiemnasta edycja Cracovia Maratonu na Rolkach, 18. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX i 2. Czaniecki Cracovia Walkathon.

TAURON 22. Cracovia Maraton

Razem ze zwycięzcą TAURON 22. Cracovia Maratonu na metę przybiegł ostatecznie drugi Shedrack Kiptoo Kimaiyo (ten sam czas), tym samym drugi rok z rzędu zajmując drugie miejsce. Podium uzupełnił najszybszy z Polaków – Dariusz Boratyński, ambasador ASICS (czas: 2:21:39). Na czwartym miejscu finiszował Węgier Laszlo Tarnai, piąty był kolejny z Polaków – Dominik Milewski, a szósty biegający górnik – Mateusz Mrówka.

Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły Kenijki – Chelangat Sang (czas: 2:37:51) i Nancy Waigumo Githaiga (czas: 2:38:24). Czwartą lokatę wywalczyła ich rodaczka Rose Jepchumba, a piąte i szóste miejsca zajęły Czeszki – Petra Pastorova i Barbora Macurova. Jako siódma linię mety przekroczyła najszybsza Polka – Monika Brzozowska.

Najlepszych udekorowali Wiceprezes Zarządu ds. Finansów TAURON Polska Energia S.A. Krzysztof Surma, Dyrektor Departamentu Marki Kraków w Urzędzie Miasta Krakowa Daniel Wiśniowski i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Dyrektor TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec.

W krakowskim maratonie od samego początku rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami, w tym startujące na wózkach. W najszybszej i najliczniej obsadzonej kategorii handbike wśród mężczyzn trzy pierwsze miejsca przypadły zawodnikom Veloaktiv Kraków – pierwszy był Krzysztof Plewa, drugi Paweł Sochaj, a trzeci Rafał Szumiec. Faworyt do 11. zwycięstwa w Krakowie, multimedalista paraolimpijski Rafał Wilk tym razem musiał obejść się smakiem, gdyż z walki wyeliminował go pech – niedługo po starcie przebił przednią oponę i musiał wycofać się z wyścigu.

Wśród kobiet kolejny triumf w Krakowie odniosła Słowaczka Anna Oroszova. Podium uzupełniły Katarzyna Lewera i Katarzyna Czechowska. Medale i nagrody wręczyli Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Dyrektor TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec.

Zobacz kompletne wyniki TAURON 22. Cracovia Maratonu!

OSHEE Bieg Nocny 10 km

Dotychczasowy rekord frekwencji pochodził z 2018 roku, kiedy w 17. edycji Cracovia Maratonu wystartowało 5848 osób, a rywalizację ukończyło 5630 z nich. TAURON 22. Cracovia Maraton zainaugurował nowy projekt biegowy pod nazwą Złota Seria 42, łączący Cracovia Maraton, Maraton Warszawski i Poznań Maraton.

Zwycięzcami OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, który zakończył sobotnie zmagania w ramach imprez towarzyszących TAURON 22. Cracovia Maratonowi, zostali Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (czas 30:59) oraz Valentine Jebet Benedek (czas 33:56). Dla obojga był to drugi start tego dnia. Przed południem Kenijka okazała się najlepsza wśród kobiet podczas 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX, a jej rodak zajął drugie miejsce wśród mężczyzn.

Na Rynku Głównym, w OSHEE Biegu Nocnym na 10 km, jako drugi wśród mężczyzn finiszował reprezentujący Kraków Athletics Team Rafał Sułkowski (czas 31:49). Trzeci był Fredrich Kiprotich Boiyo (czas 33:09). Wśród pań podium uzupełniły Sylwia Indeka (czas 34:28) – drugie miejsce oraz Paulina Kicilińska (czas 36:10) – trzecie miejsce.

Tuż za „pudłem” klasyfikacji generalnej uplasował się Grzegorz Kunc z AZS AWF Kraków Masters, będący w kadrze trenerskiej organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie cotygodniowych zajęć z cyklu „Biegaj w Krakowie!”. Na trasie można było spotkać m.in. jednego z najlepszych polskich biegaczy, ambasadora ASICS, Adama Nowickiego, który wziął udział w biegu treningowo, bo za tydzień wystartuje na dystansie 10 kilometrów na mistrzostwach Europy w biegach ulicznych (12–13 kwietnia w Belgii).

W OSHEE Biegu Nocnym na 10 km wystartowało 6197 osób z 36 krajów. Zmagania ukończyło 6177 z nich. Prawie 45% stanowiły kobiety. Zobacz kompletne wyniki OSHEE Biegu Nocnego na 10 km.

Pierwszym trójkom w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn medale i nagrody wręczyli Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i TAURON 22. Cracovia Maratonu Tomasz Marzec oraz reprezentująca sponsora tytularnego biegu, firmę OSHEE, Mariola Bielawska. W tym roku uczestników dziesiątej, jubileuszowej odsłony wydarzenia czekała wyjątkowa atrakcja w postaci przebiegnięcia przez dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu, którędy poprowadziła trasa OSHEE Biegu Nocnego na 10 km.

18. Mini Cracovia Maraton

We wspomnianym już 18. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX zwycięska Kenijka Valentine Jebet Benedek uzyskała czas 13:56, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Andrzej Kowalczyk (z czasem 11:48). Dla zawodniczki z Kenii był to kolejny krakowski sukces – przed rokiem była najlepsza w nocnej rywalizacji na 10 km i w 17. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX.

Drugi w rywalizacji mężczyzn Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (czas 12:00) to zwycięzca 3. i 4. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, drugi na mecie ubiegłorocznej, 10. odsłony tej imprezy, a także triumfator ostatniego, 17. PKO Biegu Trzech Kopców i 11. edycji tego wydarzenia (rekord trasy). Trzeci w 18. Mini Cracovia Maratonie im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX był Dariusz Nowakowski (czas 12:15).
Podium w rywalizacji kobiet uzupełniły: druga na mecie Paulina Gaj, zawodniczka Krakowskiej Akademii Lekkoatletyki – zwyciężczyni zeszłorocznego 1. Krakowskiego Biegu Kobiet oraz druga zawodniczka tegorocznej edycji wydarzenia – Medicover Sport 2. Krakowskiego Biegu Kobiet (czas 14:20) oraz trzecia na mecie, reprezentująca ASICS FrontRunner Poland, Beata Popadiak (czas 14:50). W imprezie wystartowało 689 miłośników biegania. Zobacz kompletne wyniki!

Najlepszym medale i nagrody wręczyła Zastępczyni Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk.

Cracovia Maraton na Rolkach

5 kwietnia odbyły się też osiemnasta edycja Cracovia Maratonu na Rolkach i 2. Czaniecki Cracovia Walkathon. W 18. edycji Cracovia Maratonu na Rolkach triumfowali Marek Zgrzywa z Gdańska (ZICO RACING SPEED TEAM) i Aleksandra Glamkowska ze Szczytnej (UKS Orlica Duszniki-Zdrój). Dla najlepszej wśród kobiet to czwarte z rzędu zwycięstwo w rywalizacji, która tradycyjnie rozpoczęła weekend maratoński w Krakowie. Marek Zgrzywa, który dwa lata z rzędu do ostatnich metrów walczył o wygraną i ostatecznie zajmował drugie miejsce, tym razem dopiął swego. Zwycięzcy pokonali dystans 42 km i 195 m odpowiednio w czasach 1:11:01 i 1:24:03. Drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Wojciech Kościelniak z Krakowa (KKSW KRAK), uzyskując czas 1:13:25. Podium, z czasem 1:13:33, uzupełnił Słowak Pavol Dzurak, który był także trzeci przed rokiem. Druga na mecie Amelia Adamczuk z Szarowa (ENES ROLLER TEAM) osiągnęła czas 1:29:14,41 i wygrała o centymetry z Dominiką Sadowską z Warszawy, która linię mety pokonała po 1:29:14,66.

W osiemnastej edycji odbywającego się od 2006 roku Cracovia Maratonu na Rolkach wystartowało 339 zawodników.
Zobacz kompletne wyniki!

Od ubiegłego roku do grona zawodników uczestniczących w imprezach podczas krakowskiego weekendu maratońskiego dołączyli miłośnicy nordic walking. W tym roku 2. Czaniecki Cracovia Walkathon zgromadził niemal 300 uczestników. Nordic walking z roku na rok zyskuje na popularności. jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, aby rozpocząć przygodę z bieganiem, a chce zadbać o zdrowie i aktywnie spędzić czas, koniecznie powinien zacząć od marszu z kijami. Wspaniałą okazją ku temu są systematyczne treningi nordic walking „Chodźże z nami!”, organizowane w ramach cyklu „Trenuj w Krakowie!”. To właśnie podczas tych spotkań stworzyła się społeczność, dzięki której spacer z kijami można było przenieść na wyższy poziom i po raz drugi zorganizować Czaniecki Cracovia Walkathon.

Idź do oryginalnego materiału