Taping estetyczny

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Taping estetyczny odnosi się do aplikowania plastrów kinesiotapingu w okolicy twarzy, aby tym samym uzyskać efekt odmłodzonej, napiętej i odżywionej skóry. Skuteczność metody została niejednokrotnie potwierdzona. Jest ona przy tym całkowicie bezpieczna, dlatego cieszy się rosnącą popularnością. Polecana jest przede wszystkim osobom, które zaobserwowały już pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Taping estetyczny – na czym polega?

Taping estetyczny polega na aplikacji plastrów do kinesiotapingu w obrębie twarzy. zwykle są one naklejane wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych i naczyń krwionośnych lub mięśni. Najczęściej ich docelowym miejscem jest czoło, okolica oczu, policzki, podbródek i szyja. Liczy się nie tylko lokalizacja, ale również odpowiednia technika klejenia – naciągnięcie (napięcie) taśm, ich kształt oraz długość. Przygotowanie plastrów bazuje na wiedzy anatomicznej i fizjologicznej ludzkiego ciała.

Po naklejeniu taśm pozostawia się je na skórze do około 8 godzin. W tym czasie należy unikać opalania się, korzystania z solarium i sauny czy mycia twarzy. Po tym czasie można je zdjąć. jeżeli powoduje to dyskomfort warto wcześniej wetrzeć w plastry naturalny olejek do twarzy i pozostawić na 5 minut.

Efekty tapingu estetycznego

Za pomocą odpowiednio naklejonych plastrów można uzyskać następujące efekty:

  • wzrost elastyczności tkanek;
  • zmniejszanie obrzęków twarzy;
  • likwidacja worków pod oczami;
  • poprawa dotlenienia, odżywienia i ukrwienia tkanek;
  • zniwelowanie widocznych zmarszczek mimicznych;
  • poprawa napięcia i jędrności skóry;
  • zmniejszenie widoczności niektórych blizn;
  • wygładzenie skóry;
  • znaczna relaksacja twarzy, zwłaszcza w obrębie mięśni żwaczy, które przyczyniają się do bruksizmu i patologicznego zaciskania zębów;
  • poprawa mikrokrążenia podskórnego, szybsze usuwanie toksyn i produktów przemiany metabolizmu;
  • normalizacja napięcia mięśniowego w obrębie danej struktury mięśniowej.

Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania trwałości zaleca się kilka sesji. Najlepiej połączonych z masażem kosmetycznym twarzy, np. masażem Kobido.

Taping estetyczny – przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do tapingu estetycznego twarzy jest uczulenie na plastry. Dlatego wcześniej zwykle wykonuje się próbę alergiczną w mniej widocznym miejscu, np. pod obojczykiem lub na wewnętrznej części przedramienia. Warto jednak wiedzieć, iż oryginalne plastry są wykonane z całkowicie naturalnych tworzyw, podobnie jak naniesiony na nie klej. Z tego względu reakcje nadwrażliwości niemal się nie zdarzają.

Przeciwwskazaniami są również: świeże rany skóry twarzy, uszkodzenia skóry twarzy, poparzenia słoneczne w obrębie twarzy, opryszczka, a także choroby infekcyjne i dermatologiczne choroby przewlekłe w okresie zaostrzenia.

Jak przygotować się do tapingu estetycznego?

Praktycznie jedynym przeciwwskazaniem jest stawienie się z czystą skórą w obrębie twarzy. Nie może ona być pokryta kremami, balsamami, fluidem czy jakimikolwiek innymi kosmetykami do makijażu. choćby zwykły krem nawilżający jest tu przeciwwskazany – jego obecność sprawi, iż taśmy nie będą trzymać się na powierzchni skóry.

Pielęgnacja twarzy po tapingu estetycznym

Po zdjęciu taśm warto zadbać o podtrzymanie efektów i adekwatną pielęgnację skóry twarzy. W tym celu twarz należy dokładnie umyć żelem lub pianką myjącą, a następnie zastosować tonik normalizujący. Na tak przygotowaną skórę nakłada się nawilżający krem do twarzy oraz krem pod oczy. jeżeli skóra jest zaczerwieniona zamiast kremu nawilżającego warto wybrać krem łagodzący podrażnienia, np. dowolny z działu dziecięcego.

Ile kosztuje taping estetyczny?

Koszt tapingu estetycznego zależy od wielu czynników, zwłaszcza jednak od tego czy jest osobnym zabiegiem czy może jest połączony z masażem kosmetycznym twarzy (efekty są wówczas lepsze). Taping estetyczny w połączeniu z masażem Kobido to zabieg trwający 1-1,5 godziny, a cena za niego wynosi średnio 250 zł. Sam taping estetyczny twarzy może wahać się między 100-120 zł.



Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej...
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Mikołajewski D., Kinesiotaping w medycynie estetycznej i kosmetologii, Wydawnictwo FEM, Bydgoszcz 2020.
  2. Borowicz A., Kinesiotaping w kosmetologii u osób po 65 roku życia, Innowacyjność i tradycja w kosmetologii,
Idź do oryginalnego materiału