Krok pierwszy - dieta i aktywny tryb życia
Media społecznościowe, reklamy telewizyjne, ulotki w gabinetach lekarzy i dietetyków, czasopisma w aptekach zwracają w ostatnim czasie uwagę na zdrowy styl życia jako klucz do osiągnięcia zdrowia i pożądanej sylwetki. Faktycznie, odpowiednio komponowana dieta i adekwatna dawka ruchu to najważniejsze elementy zapewniające komfort naszego samopoczucia, nie tylko w kontekście fizycznym, ale także psychicznym. Dlaczego?
Spożywane posiłki zapewniają nam nie tylko energię do codziennego funkcjonowania, ale stanowią także źródło witamin i minerałów, prebiotyków i organizmów probiotycznych (dobroczynnych grzybów i bakterii). Nieprawidłowo skomponowana dieta, nieuwzględniająca wszystkich wymienionych składników, może być źródłem niedoborów i doskwierających zaburzeń, które potrafią w znacznym stopniu uprzykrzyć codzienne życie. Zatem, jak ją skomponować?Reklama
Zasadami, którymi mogą kierować się wszyscy, niezależnie od wieku, są zasady talerza żywieniowego, który podpowiada, w jaki sposób prawidłowo powinno komponować się posiłki.
Talerz żywieniowy zwraca uwagę na adekwatne proporcje spożywanych produktów - połowę talerza powinny zawsze zajmować owoce i warzywa, ze szczególnym uwzględnieniem warzyw. Jedną czwartą talerza powinny zajmować produkty będące źródłem węglowodanów, w tym pełnoziarniste produkty zbożowe (chleby, makarony, kasze, ryż), a ostatnią ćwiartkę produkty będące źródłem białka, np. ryby, drób, przetwory mleczne, jajka, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych.
A co z ruchem?
Naukowcy z całego świata badający wpływ aktywności fizycznej na szeroko rozumiane zdrowie człowieka potwierdzają w publikacjach, iż wyższy poziom aktywności fizycznej wiąże się wyłącznie z lepszą jakością życia oraz zdrowiem każdej grupy wiekowej. Przeglądy systematyczne pokazały, iż osoby, które uprawiają dowolną formę sportu, cieszą się dłużej zdrowiem fizycznym i psychicznym, budują także więcej społecznych relacji niż osoby prowadzące nieaktywny, siedzący tryb życia. Wysiłkiem fizycznym może być dowolny rodzaj aktywności, począwszy od wyczynowego uprawiania sportu, przez rekreacyjne pływanie, nordic walking, aż po intensywniejszy spacer z psem.
Krok drugi - przemyślana profilaktyka
Profilaktyka to, najprościej tłumacząc, działania podejmowane, zanim coś się wydarzy. W odniesieniu do zdrowia formą profilaktyki są kontrolnie wykonywane badania, także w sytuacji, w której nie odczuwamy niepokojących objawów. Najbardziej znaną nam formą profilaktyki są przeglądy stomatologiczne, samobadanie piersi, cytologia, kontrolny pomiar ciśnienia przy okazji każdej wizyty w gabinecie lekarza.
- Przykładem bardzo korzystnej formy profilaktyki dla naszego zdrowia są badania laboratoryjne. Wykonywane regularnie pozwalają na wykrycie zaburzeń, które jeszcze nie wygenerowały doskwierających objawów klinicznych, a które na wczesnym etapie zaawansowania są możliwe do całkowitego wyleczenia. Zaburzenia, o których mowa, to m.in. nieprawidłowości w gospodarce węglowodanów, poprzedzające zachorowanie na cukrzycę (możliwe do wykrycia przez proste oznaczenie stężenia glukozy), także zaburzenia lipidowe ubiegające incydenty sercowo-naczyniowe, czyli zawał serca i udar mózgu (wykrywane dzięki lipidogramu) - wskazuje dr n. med. Beata Skowron, Diagnostyka Laboratoria Medyczne.
Krok trzeci - mądra suplementacja
Nieprzemyślana suplementacja może przynieść wyłącznie negatywne skutki dla zdrowia. Przedawkowanie witamin, minerałów, także adaptogenów często pociąga za sobą konsekwencje gorsze w porównaniu do ich niedoborów. Mądrze dobrana suplementacja pozwoli na zmniejszenie skutków stresu czy też zwiększenie naszej odporności przed zbliżającym się sezonem obfitym w zimno, ulewy i opady śniegu. Zatem, zanim sięgniemy po suplement, powinniśmy sprawdzić, czy suplementacja jest nam niezbędna. Jak to zrobić?
W tym także pomogą nam adekwatnie dobrane badania laboratoryjne.
CZYTAJ TAKŻE:
Odpędzają wirusy i bakterie, poprawiają krążenie. Dodawaj do herbaty i kawy