Pak choi nazywana jest po prostu chińską kapustą. Funkcjonuje również jako pakczoj, pak-choy czy bok choy. Jej łacińska nazwa brzmi: brassica rapa. Z wyglądu przypomina znaną Polakom kapustę pekińską, choć ma od niej grubsze i bardziej soczyste łodygi – to one uważane są za najsmaczniejszą część tego warzywa.
Liście pak choi są podłużne. Ich kolor jest zielony, a ich ogonki mogą być białe lub zielone. Pak choi w smaku jest gorzkawa. Warto wybierać mniejsze główki – mają delikatniejszy posmak. Wszystkie części kapusty są jadalne – zarówno liście, jak i łodygi.
Kapusta pak choi – ile ma kalorii i wartości odżywczych?
Kapusta pak choi jest źródłem cennych składników odżywczych. Jedna sztuka waży około 200 g. W 100 g tego warzywa znajdziemy:
Kalorie – 13 kcal,
Białko – 1,5 g,
Tłuszcz – 0,2 g,
Węglowodany – 2,18 g,
Błonnik – 1,0 g,
Witamina A – 4468 I.U.,
Witamina E – 0,09 mg,
Witamina K1 – 45,5 µg,
Witamina C – 45 mg,
Witamina B1 – 0,04 mg,
Witamina B2 – 0,07 mg,
Witamina B3 – 0,5 mg,
Witamina B5 – 0,088 mg,
Witamina B6 – 0,194 mg,
Witamina B9 (kwas foliowy) – 66 µg,
Wapń – 105 mg,
Żelazo – 0,8 mg,
Magnez – 19 mg,
Fosfor – 37 mg,
Potas – 252 mg,
Sód – 65 mg,
Cynk – 0,19 mg,
Miedź – 0,021 mg,
Mangan – 0,159 mg,
Selen – 0,5 µg.
W czym pomaga kapusta pak choi?
Ze względu na dużą zawartość błonnika, który poprawia metabolizm, regularne jedzenie pak choi pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami.
Warzywo to jest też bombą witaminową – zawartość witaminy A świetnie działa na wzrok i na urodę, poprawiając stan skóry, paznokci i włosów. Witamina C natomiast wspomaga układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi i przyspiesza gojenie się ran. Zawarta w pak choi witamina K reguluje gospodarkę wapniową i wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Natomiast witaminy z grupy B są niezbędne, aby nasz układ nerwowy pracował prawidłowo.
Kapusta pak choi zawiera przeciwutleniacze, które wspomagają niszczenie rodników w organizmie. Działa przeciwnowotworowo i zmniejsza stany zapalne. Ze względu na dużą zawartość żelaza, pomaga pokonać anemię. Zawarte w niej fitoskładniki i sulforafan spowalniają procesy starzenia.
Naukowcy potwierdzili adekwatności lecznicze pak choi
Właściwości prozdrowotne pak choi potwierdzają badania naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu, o czym poinformowali na łamach „.Aging-US”.
Zdaniem dr Ingrid Herr, zawarty w pak choi sulforafan jest uznawany za jeden z najsilniejszych naturalnych czynników antyrakowych. Poza tym ten związek zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i opóźnia procesy starzenia. Badacze odkryli, iż sulforafan znacznie wydłuża życie, przez zmniejszanie stresu oksydacyjnego i hamowanie stanów zapalnych. Związek ten znajdziemy również w brokułach, jarmużu, kapuście pekińskiej, kalafiorze czy brukselce.
Kapustę pak choi jada najstarszy neurolog na świecie
Kapusta pak choi stanowi istotny składnik diety dr Howarda Tuckera, najstarszego neurologa na świecie. Lekarz urodził się w 1922 roku w Cleveland w stanie Ohio. Ma ponad 100 lat, a jego żona Sara – 90 i podobnie jak mąż pozostało czynnym lekarzem.
W diecie państwa Tuckerów jest dużo zielonych warzyw. Jedzą przede wszystkim brokuły i brukselkę. Jednak największy sekret ich domowej kuchni stanowi właśnie chińska kapusta pak choi. Jadają ją regularnie. Niedawno dr Tucker wspominał o tym, dzieląc się swoimi poradami w portalu CNBC. Zdaniem lekarza, to dbanie o siebie, polegające na adekwatnej diecie i aktywności fizycznej, połączone z pracą i ciągłym rozwojem, jest sekretem długowieczności.
Gdzie kupić pak choi?
Znajdziemy ją w większych marketach i solidnie zaopatrzonych warzywniakach. Kapustę można również wyhodować we własnym ogródku – jest to roślina jednoroczna. Od wysiania nasion do wyrośnięcia mija zwykle 6 tygodni.
Jak jeść kapustę chińską pak choi?
Kapustę pak choi można przygotować na różne sposoby. Świetnie smakuje pieczona, duszona, ale i surowa, np. jako dodatek do sałatki. Tę kapustę można wykorzystać również jako składnik bulionu. Z pak choi przygotujemy zdrowy koktajl, mieszając ją np. ze szpinakiem, ananasem i miętą. Kapusta jest również idealnym dodatkiem do mięs i ryb.