Ta herbatka pomoże ci pozbyć się suchego kaszlu i bólu gardła

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kwiaty lipy Źródło: Shutterstock / Teresa Kasprzycka


Herbatka z lipy może złagodzić objawy przeziębienia i infekcji wirusowej, a także zwalczyć ból gardła i suchy kaszel. Kto może ją pić?


Napar z lipy w medycynie ludowej stosuje się w celu złagodzenia przebiegu przeziębienia i infekcji wirusowej. Jego adekwatności napotne sprawiają, iż organizm łatwiej radzi sobie z wydalaniem wirusów, a adekwatności powlekające łagodzą ból gardła i suchy kaszel. Kiedy warto sięgnąć po herbatkę z lipy?


Na co pomaga napar z lipy?


Herbata z lipy ma adekwatności przeciwzapalne i napotne, dlatego stosuje się ją w przebiegu przeziębienia, infekcji i grypy. Lipa łagodzi kaszel i ból gardła, przynosi ulgę w przebiegu zapalenia gardła i krtani, a także zapalenia migdałków podniebiennych. Może również pomóc zwalczyć gorączkę, dlatego zaleca się sięgać po nią w przebiegu chorób, przy których temperatura ciała mocno wzrasta.


Napar z lipy ma także działanie moczopędne, przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn i usuwanie szkodliwych substancji. Oprócz tego korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, zwalczając wzdęcia, niestrawność i uczucie pełności. Warto po niego sięgać w przypadku przejedzenia, na zmianę z miętą pieprzową czy koprem włoskim.


Kiedy stosować herbatkę z lipy?


Napar z lipy warto pić w przypadku przeziębienia i grypy, a także infekcji wirusowej i infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku takich chorób warto rozgrzewać organizm, by szybciej pozbyć się wirusów i drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywołanie choroby.


Herbata z lipy korzystnie oddziałuje na drogi oddechowe, ponieważ zawiera substancje śluzowe, które działają powlekająco i łagodząco. Pomaga również rozrzedzić i upłynnić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, a także złagodzić kaszel.


Jak często pić napar z lipy?


Napar z lipy można śmiało pić kilka razy w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest zaparzenie czajniczka herbaty i popijanie go między posiłkami. By herbata działała napotnie i przeciwzapalnie, warto wzmocnić ją o sok z malin, miód lub syrop z czarnego bzu.


Przeciwwskazania do stosowania herbaty z lipy


Napar z lipy nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Nie powinny pić go również osoby, które cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego. Herbata z lipy jest bezpieczna dla dzieci, można ją podawać przedszkolakom, którzy ukończyli 1. rok życia.
Idź do oryginalnego materiału