Szpitale powiatowe – blisko ludzi, ratują życie ►

termedia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych rozpoczyna kampanię informacyjną o szpitalach powiatowych – opublikowany 21 maja spot ma to zwiększyć świadomość społeczną o tym, jaką rolę pełnią te podmioty w systemie zdrowia w Polsce, i jakie są trudności w ich funkcjonowaniu. Jest też apel o pomoc.



Autorzy spotu chcą zwrócić uwagi opinii publicznej i decydentów na dramatyczną sytuację, w jakiej znalazły się szpitale powiatowe.

94-sekundowe wideo pod tytułem „Szpitale powiatowe – blisko ludzi, ratujemy życie” zaczynają od danych.

– Z pomocy w polskich szpitalach co roku korzysta 7 milionów pacjentów. Nasze społeczeństwo się starzeje, zapotrzebowanie na opiekę zwiększą się. Coraz więcej osób wymaga pomocy. Znajdują ją najczęściej w szpitalach powiatowych. To one są filarem systemu – słyszymy.

Jest o tym, iż w Polsce funkcjonuje ponad 300 szpitali powiatowych zlokalizowanych głównie w mniejszych miastach i na terenach wiejskich.

– Dla milionów Polek i Polaków są one pierwszym i często jedynym punktem kontaktu z opieką zdrowotną. To właśnie w nich mieszkańcy leczą choroby przewlekłe, trafiają w nagłych przypadkach i korzystają z profilaktyki zdrowotnej.
To tam świadczone są usługi medyczne jak interna, chirurgia ogólna, kardiologia, ortopedia, pediatria, ginekologia i położnictwo – informuje lektor, podkreślając, iż to nie tylko miejsca leczenia, a instytucje zaufania publicznego, które zapewniają opiekę blisko domu.

W spocie słyszymy, iż mimo to te podmioty są od lat niedofinansowane i zmagają się z poważnymi problemami kadrowymi – brakuje pielęgniarek i lekarzy. Dodatkowo ograniczenia finansowe narzucone przez system sprawiają, iż wielu szpitalom grozi bankructwo lub redukcja oddziałów, które są nierentowne, ale niezbędne – jak na przykład pediatria, położnictwo i interna.

Autorzy apelują do rządzących o natychmiastowe działania, które poprawiłyby sytuację w powiatach.

Nagranie poniżej.

Idź do oryginalnego materiału