Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi podjęła stanowisko dotyczące naruszenia przepisów prawa pracy przy wypowiedzeniu umowy o pracę osobie pełniącej funkcję w organie ORL w Łodzi. Samorząd lekarski wyraził stanowczy sprzeciw wobec niezgodnego z przepisami prawa postępowania dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach przy wypowiedzeniu umowy o pracę doktorowi Dariuszowi Diksowi, członkowi Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.
W wydanym stanowisku zwrócono uwagę na naruszenie przez pracodawcę obowiązku określonego w art. 7 ust. 1 ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich poprzez zaniechanie zwrócenia się do ORL w Łodzi o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z lekarzem.
Przypomnieć należy, iż zgodnie z tym przepisem nie jest dopuszczalne bez zgody adekwatnej okręgowej rady lekarskiej wypowiedzenie umowy o pracę lekarzowi będącemu członkiem organów samorządu lekarskiego.
– Doktor Dariusz Diks jest członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej IX kadencji (2022–2026), którą to informację pracodawca mógł uzyskać z łatwością, choćby za pośrednictwem strony internetowej OIL w Łodzi – podano w stanowisku.
Ponadto doszło do naruszenia art. 39 Kodeksu pracy poprzez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę w okresie ochronnym.
– Naruszenie wyżej wymienionych przepisów stanowi o bezprawności działań pracodawcy w stosunku do dr. Dariusza Diksa – członka Okręgowej Rady Lekarskiej. Takie działanie dyrekcji szpitala zasługuje na potępienie i w ocenie członków rady nie buduje zaufania pomiędzy lekarzami a przedstawicielami pracodawcy, co jest elementem niezbędnym dla sprawnej pracy na rzecz pacjentów – zaznaczono w stanowisku.
Opracowanie: INK