Zakopiański szpital im. Klary Jelskiej jest placówką specjalistyczną o profilu torakochirurgicznym, zabezpieczającą potrzeby zdrowotne pacjentów z całej Małopolski, dlatego zdecydowano się na zmianę organu prowadzącego tej placówki. Formalnie zostanie ona przeprowadzona w drugiej połowie przyszłego roku.
– Placówka będzie przez cały czas realizować te usługi medyczne, które z dużym powodzeniem ratują zdrowie i życie nie tylko Małopolan, ale także mieszkańców całej Polski. Doszliśmy do przekonania, iż skoro ten szpital jest wysokospecjalistyczny, to tym samym pełni klasyczne funkcje szpitala wojewódzkiego. Samorząd województwa ma też większe możliwości wspierania i rozwoju takich szpitali – powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Marszałek zapewnił, iż placówka będzie modernizowana i doposażana w nowoczesne urządzenia, zgodnie z zapotrzebowaniem. Zakopiański szpital będzie 14. szpitalem wojewódzkim w Małopolsce.
Intencją sygnatariuszy listu intencyjnego jest „dalsza poprawa dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w związku z planowanym podjęciem działań niwelujących negatywne skutki COVID-19 poprzez rozbudowę, odbudowę i przebudowę głównego skrzydła budynku zakopiańskiego szpitala”. Projekt ten jest dofinansowany z funduszy europejskich w ramach programu REACT-EU.
W szpitalu im. Klary Jelskiej w Zakopanem prowadzone są operacje narządów klatki piersiowej oraz stosowane są nowoczesne metody leczenia gruźlicy płuc. W placówce leczone są zachowawczo schorzenia płuc, w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, gruźlica, sarkoidoza, zapalenia i nowotwory płuc. w tej chwili ma 100 łóżek, a na jego strukturę składają się trzy oddziały i blok operacyjny.
Lecznica jest wyposażona m.in. w tomograf komputerowy, dwa aparaty RTG, analizator biochemiczny i rezonans magnetyczny. Prowadzi szkolenia lekarzy i studentów z całej Polski, a dwa razy w roku organizuje jedyny w kraju kurs chirurgicznego leczenia urazów klatki piersiowej i ropniaków opłucnej.