Szpital idzie jak burza. Rok zakończony sukcesem [ZDJĘCIA]

radio.lublin.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Szpital idzie jak burza. Rok zakończony sukcesem [ZDJĘCIA]


O planach inwestycyjnych szpitala powiatowego w Łęcznej, budowie spalarni odpadów medycznych w Bogdance, ofercie dla pacjentów oraz recepcie na dodatni wynik finansowy, co nie jest regułą w polskich placówkach zdrowia, z dyrektorem szpitala dr n. med. Krzysztofem Bojarskim rozmawia Sebastian Pawlak.

Szpital z dodatnim wynikiem

Panie dyrektorze w 2023 roku po raz 9 z rzędu szpital zakończył rok dodatnim wynikiem finansowym z zyskiem 9 mln zł. Za 2024 rok pewnie wynik będzie podobny? Zwykle ze strony zarządzających szpitalami słyszymy narzekania na niewystarczające finansowanie czy straty, tutaj jest zupełnie inaczej. Co jest kluczem do sukcesu?

– Faktycznie rok 2024 będzie z dodatnim wynikiem. Dzisiaj nie jestem w stanie precyzyjnie podać kwoty. Pewnie nie będzie tak wysoka jak w roku poprzednim, ale myślę, iż znacząca. To efekt tego, iż szpital jest od wielu lat „dobrze ułożony”. Mamy optymalne zatrudnienie, mamy bardzo dobrą załogę, którą dobierałem sobie od początku budowy, a później uruchomienia szpitala. Te rzeczy powodują, iż jesteśmy w stanie osiągać dobre wyniki. o ile porównamy inne szpitale z podobną liczbą pracowników, to np. szpital niedaleko Łęcznej wypracowuje kontrakt o połowę mniejszy. Mamy 160 mln, oni 80. To świadczy o tym, iż moi pracownicy pracują dwa razy wydajniej niż inni. Myślę, iż to jest klucz do sukcesu – mówi Krzysztof Bojarski.

„Odpowiadać na bieżące potrzeby społeczeństwa”

Szpital w ciągu ostatnich 15 lat zwiększył liczbę oddziałów, powierzchnie szpitalną, liczbę pracowników, wzrosła liczba pacjentów i zabiegów operacyjnych. A mówimy o szpitalu powiatowym pod Lublinem.

– Można powiedzieć, iż w ciągu tych 15 lat funkcjonowania się rozwinęliśmy. Powstały nowe oddziały takie jak geriatria, medycyna paliatywna, powiększyliśmy funkcjonowanie zakładu opiekuńczo-leczniczego. Uruchomiliśmy dzienny odział psychiatrii – wylicza Krzysztof Bojarski. – Staramy się w planach rozwojowych odpowiadać na bieżące potrzeby społeczeństwa. Dotyczy to na przykład sytuacji demograficznej, czyli kierujemy swoją ofertę do osób starszych. Bowiem społeczeństwo nam się starzeje. Wiemy też, jak wielkie problemy są z dobrostanem psychicznym zarówno dorosłych, jak i dzieci, stąd też otwarcie oddziału dziennego, ale też jest perspektywa budowy Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

W planach Centrum Zdrowia Psychicznego

W planach jest utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Ośrodka Bariatrii. Problemy psychiczne i z nadwagą to kłopoty, z którymi zmagają się Polacy. Jaką pomoc tam mogą otrzymać mieszkańcy regionu?

– Szacuje się, iż w Polsce osób z otyłością jest około 3 mln. To są pacjenci, dla których mamy ofertę polegającą na zmniejszeniu żołądka, co powoduje w konsekwencji w pewnej perspektywie czasu chudnięcie . Te osoby mogą uzyskać pełną pomoc: psychologiczną, dietetyka, rehabilitantów. Przygotowujemy ich przed operacją, jednocześnie mamy cały program opieki pooperacyjnej. W Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstanie, będą funkcjonowały: gabinety ambulatoryjne, oddział dzienny, oddział stacjonarny i zakład opiekuńczo-leczniczy. Będzie to kompleksowa opieka w zakresie psychiatrii dla mieszkańców powiatu.

Wyjątkowy certyfikat

Nie możemy zapomnieć o Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń. Jest to placówka znana w całej Polsce. Utworzenie jej to był strzał w dziesiątkę.

– Dalej zabezpieczamy ogromną część terytorium Polski w zakresie leczenia oparzeń. Ten oddział, jako jedyny oddział, uzyskał certyfikację Europejskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. Uzyskał certyfikację NATO-wską. Czyli gdyby jakikolwiek żołnierz stacjonujący w bazach NATO w Polsce uległ oparzeniu to nasz szpital jest przygotowany i spełnia standardy, które wyznacza Pakt Północnoatlantycki, aby takiego żołnierza do nas przyjąć i go leczyć – informuje Krzysztof Bojarski.

– Na razie nie leczyliśmy takich wojskowych. Pomagaliśmy żołnierzom, ale ukraińskim. Było kilka takich przypadków – dodaje Krzysztof Bojarski.

Budowa spalarni odpadów medycznych w Bogdance

Kolejną inwestycją jest spalarnia odpadów medycznych, którą szpital chce wybudować. Po co ta spalarnia?

– Przede wszystkim to odpowiedź na problemy, które są związane bardzo wysokimi cenami spalania odpadów. Porozumiałem się z panem marszałkiem Stawiarskim, przedstawiłem ten problem i wspólnie uznaliśmy, iż trzeba go rozwiązać, bo takiej spalarni nie ma w województwie lubelskim. Koszty transportu powodują, iż musimy znacznie drożej płacić za utylizację takich odpadów niż inne szpitale w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Bojarski. – Panu marszałkowi udało się wynegocjować w ramach projektów unijnych środki na tę inwestycje. W porozumieniu z marszałkiem jestem podmiotem, który został wyznaczony do realizacji tej inwestycji. W tej chwili dogadujemy współpracę, jeżeli chodzi o Bogdankę. Mamy decyzję środowiskową. Występujemy o pozwolenie na budowę. Za chwile złożymy wniosek i będziemy starali się tę inwestycje realizować w najbliższym czasie. Powinna ona zakończyć się w 2026 roku.

Powiatowe Centrum Zdrowia Psychicznego ma kosztować 25 mln zł.

Rocznie w szpitalu w Łęcznej wykonuje się ponad 3,5 tysiąca zabiegów operacyjnych i udziela ponad 90 tysięcy porad lekarskich.

PaSe / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Idź do oryginalnego materiału