Szpital Bielański i pionierska transfuzja dopłodowa. “Pierwszy zabieg na świecie”

stanwiedzy.pl 9 miesięcy temu

Szpital Bielański w Warszawie i kolejny nowatorski zabieg ratujący nienarodzone dzieci. Lekarze znów zmieniają science fiction w medyczną rzeczywistość. Tym razem przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS.

Szpital Bielański w Warszawie, będący wiodącym ośrodkiem wykonującym zabiegi wewnątrzmaciczne w Polsce, znów znalazł na ustach wszystkich – pracujący w nim lekarze przeprowadzili kolejny nowatorski zabieg ratujący nienarodzone jeszcze dziecko. Została wykonana arcytrudna transfuzja dopłodowa w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS.

Stan Wiedzy

Szpital Bielański i nowatorska dopłodowa transfuzja w ciąży bliźniaczej

Transfuzja przeprowadzona w Szpitalu Bielańskim polegałana pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. zwykle w tym celu używa się krwi pochodzącej od dorosłych dawców z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Lekarze ze Szpitala Bielańskiego twierdzą, iż to pierwszy taki zabieg na świecie, gdy jedno z bliźniąt było dawcą krwi dla drugiego.

Zabieg wymaga niesamowitej precyzji, ponieważ trzeba wprowadzić igłę punkcyjną do żyły pępkowej płodu. Jednocześnie członkowie zespołu medycznego oznaczają stężenie hemoglobiny w analizatorach podręcznych i zabezpieczają próbki krwi.

Szpital Bielański – transfuzja dopłodowa

Jedno z dzieci miało bardzo wysoki poziom hemoglobiny, drugie bardzo niski. Dziecku, które miało nadmiar czerwonych krwinek, a więc miało nadkrwistość zabraliśmy nadmiarową część krwi, w to miejsce podając sól fizjologiczną. Tym sposobem rozcieńczyliśmy zbyt gęstą krew, doprowadzając do normalizacji poziomu hemoglobiny. Krew pobraną od płodu biorcy (z nadkrwistością) podaliśmy drugiemu bliźniakowi, który miał niedokrwistość, aby uzupełnić jego niedobory – .

– tłumaczy dr n. med. Robert Brawura Biskupski Samaha, ginekolog-położnik, perinatolog ze Szpitala Bielańskiego

Ciąża została doprowadzona do szczęśliwego finału. Laura i Julia przyszły na świat w 34 tygodniu. Co ciekawe, chociaż dziewczynki są tzw. bliźniętami jednojajowymi, czyli identycznymi genetycznie, bezpośrednio po porodzie znacząco różniły się kolorem skóry (co ulega normalizacji). w tej chwili przebywają jeszcze w Oddziale Neonatologii Szpitala Bielańskiego, ale niebawem będą mogły wrócić do domu.

Dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, prof. CMKP, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Bielańskiego, zapewnia, iż placówka każdej pacjentce i na każdym etapie leczenia jest w stanie zaoferować wielospecjalistyczną pomoc i konsultacje z lekarzami neonatologami, kardiologami czy neurochirurgami.

Szpital Bielański – transfuzja dopłodowa – Zespół Oddziału Ginekologiczno-Położniczego podczas zabiegu

Transfuzje dopłodowe w Szpitalu Bielańskim

Niedokrwistość może wystąpić zarówno w ciąży pojedynczej, jak i bliźniaczej. Jej przyczyną najczęściej jest konflikt serologiczny, głównie w układzie Rh, do którego dochodzi między matką posiadającą grupę krwi oznaczoną jako RhD- a płodem, który po ojcu odziedziczył krew RhD+. Lekarze ze Szpitala Bielańskiego zauważają jednak niepokojący wzrost liczby przypadków niedokrwistości u płodów wśród pacjentek, które przeszły zakażenie parwowirusem B19, popularnie zwanym rumieniem zakaźnym. Liczba transfuzji dopłodowych, których powodem jest ciężka niedokrwistość u płodu, wykonywanych w Szpitalu Bielańskim w ostatnich latach wzrosła dwukrotnie.

Beata Rebizant, ginekolog-położnik, perinatolog ze Szpitala Bielańskiego zwróciła uwagę, iż parwowiroza może nie dawać żadnych objawów u kobiety ciężarnej.

Często dopiero z badań ultrasonograficznych dowiadujemy się, iż u płodu rozwinęła się niedokrwistość. Stan taki może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu dziecka, a jedynym sposobem leczenia jest transfuzja dopłodowa

– wyjaśniła Beata Rebizant.

Lekarze ze Szpitala Bielańskiego ratują życie nienarodzonych dzieci

Ginekolodzy z Bielan przeprowadzają całe spektrum zabiegów z zakresu diagnostyki i terapii płodu. Pod koniec 2023 roku Szpital Bielański w Warszawie zaczął przeprowadzać niezwykłe zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów.

Operacje na sercach płodów najczęściej wykonuje się między 24. a 33. tygodniem ciąży i są jednymi z najtrudniejszych zabiegów wewnątrzmacicznych. Jednocześnie nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny pozwala na diagnozowanie wad serca już od 12. tygodnia ciąży.

Prof. dr hab. n. med. Joanna Szymkiewicz-Dangel podkreśla, iż u tych dzieci lewa jest komora jest bardzo uszkodzona i pracuje źle, jest bardzo wrażliwa na każde nakłucie. Konieczne jest niesamowita precyzja, by dostać się do zwężonej zastawki (ma średnicę od 2,5 do 4,5mm, zależnie od wielkości płodu), gdzie wypływ krwi wynosi poniżej milimetra.

Stan Wiedzy
Idź do oryginalnego materiału