Szkolenie ratowników w Białymstoku

termedia.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: podlaska.policja.gov.pl


W ramach współpracy pomiędzy podlaską policją i Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego policyjni instruktorzy taktyk i technik interwencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku szkolili ratowników medycznych. Medycy pod okiem doświadczonych mundurowych uczyli się, jak należy bronić się przed atakiem agresywnego pacjenta.



Kolejna grupa ratowników medycznych pod okiem policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ćwiczyła sposoby odparcia bezpośredniego ataku agresywnej osoby. Wykorzystywali do tego techniki obezwładnienia. Ćwiczenia odbywały się na sali treningowej oraz w karetce pogotowia.

Zespoły ratownictwa medycznego niejednokrotnie dysponowane są w miejsca o podwyższonym ryzyku wystąpienia agresji. W trakcie podejmowanych medycznych czynności ratunkowych są często narażone na atak ze strony nietrzeźwych osób, w stosunku do których podejmują działania ratownicze, a choćby samych poszkodowanych.

Często też osoby takie znajdują się pod wpływem narkotyków czy innych środków. Należy pamiętać, iż nie tylko policjanci, ale i ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków są funkcjonariuszami publicznymi. Korzystają z takiej samej ochrony prawnej, a każdy kto dopuści się znieważenia, naruszenia nietykalności cielesnej bądź czynnej napaści na ratownika medycznego, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Do 5 lat więzienia za przemoc wobec ratowników medycznychNowelizacja Kodeksu karnego ma na celu skuteczniej chronić funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych i obywateli niosących pomoc. Za ataki grozić będą surowsze kary, choćby do 5 lat więzienia.
Idź do oryginalnego materiału