Szczotka do masażu na sucho jak używać: Wskazówki na początek

acusmed.pl 1 miesiąc temu

Szczotkowanie ciała na sucho jest idealnym sposobem na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Zabieg ten zyskuje na popularności ze względu na łatwość wykonania i zaskakujące efekty, przy jednoczesnym efekcie relaksacyjnym. Sprawdź, co możesz zyskać przy regularnym szczotkowaniu i co zrobić, żeby uzyskać jak najlepsze efekty dla swojej skóry!

Szczotkowanie na sucho – zalety

Szczotkowanie na sucho wpływa zarówno na wygląd skóry, jak i na samopoczucie. Wykonując taki masaż o poranku pobudzisz krążenie i dodasz sobie energii. Szczotkowanie podczas wieczornego rytuału pielęgnacji przyniesie odprężenie i zrelaksuje Cię po intensywnym dniu. Głównym celem jest jednak poprawa kondycji skóry.

Efekty szczotkowania na sucho:

  • Ujędrnienie skóry – szczotkowanie poprawia krążenie krwi, pobudza naczynia krwionośne i układ limfatyczny do pracy. Dzięki temu tkanki są lepiej odżywione i dotlenione, wyrównuje się koloryt skóry i poprawia się jej elastyczność.
  • Redukcja cellulitu – zabieg ten wspomaga redukcję obrzęków i zastojów wodnych, co razem ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, wpływa na zmniejszanie cellulitu. Dzięki temu nogi stają się lekkie i smuklejsze.
  • Zmniejszenie widoczności rozstępów – poprzez poprawę mikrokrążenia, skóra szybciej się regeneruje i pobudzają się procesy odnowy tkankowej. Pomaga to w usuwaniu świeżych rozstępów i zapobiega powstawaniu nowych.
  • Złuszczanie martwego naskórka – poprzez szczotkowanie, już po pierwszym masażu uzyskuje się efekt jak po peelingu. Skóra staje się gładka i miękka, a składniki zawarte w kremach i balsamach dużo lepiej się wchłaniają.

Podstawowe techniki masażu na sucho

Aby szczotkowanie przynosiło pożądane efekty, warto znać kilka podstawowych zasad i technik. Kluczem do sukcesu jest regularność wykonywania tego zabiegu. Wystarczy tylko kilka minut dziennie, aby cieszyć się promienną i gładką skórą. Masaż na sucho powinno się robić zgodnie z kierunkiem przepływu limfy – zawsze do góry i w stronę serca. Zgodnie z tą zasadą szczotkowanie należy zacząć od stóp wykonując długie ruchy od palców do pięty (od strony grzbietu i podeszwy stopy). Wokół kostek można robić ruchy okrężne. Następnym krokiem są łydki i uda – tutaj wykonuj długie ruchy w pasmach od kostek aż do kolana i od kolana do biodra. Na pośladkach, tak samo jak i na brzuchu, można połączyć posuwiste ruchy w kierunku serca z ruchami okrężnymi (na brzuchu zawsze zgodnie ruchami wskazówek zegara). Okolice dekoltu i klatki piersiowej należy wykonywać delikatniej, najlepiej szczotką z miękkim włosiem, omijając brodawki sutkowe. Szczotkowanie pleców najwygodniej jest robić specjalną szczotką z dłuższym uchwytem pozwalającym na wykonywanie ruchów od pośladków aż po kark. Możesz także poprosić o pomoc bliską osobę. Przy masażu dłoni i rąk postępuj analogicznie jak na nodze. Zacznij od opracowania dłoni po obu stronach, przedramiona i ramiona masuj długimi ruchami do góry, a okolice łokcia okrężnie.

Jaką szczotkę do masażu wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej dla siebie szczotki do masażu, warto zwrócić uwagę, aby materiały, z których wykonane jest akcesorium, były pochodzenia naturalnego. Ważne, aby włoski były równo przycięte, gęste i odpowiednio szorstkie. Właśnie to będzie wpływało na efektywność zabiegów. Wygodne w użytkowaniu będą szczotki z drewnianym uchwytem dopasowanym do kształtu dłoni i z paskiem, który zapobiegnie wyślizgiwaniu się przyrządu do masażu z ręki. Dla początkujących lub dla osób ze skórą wrażliwą, najlepszym wyborem będzie szczotka do suchego szczotkowania z miękkim włosiem. Znajduje ona także zastosowanie dla delikatnych partii ciała (np. dekolt). Intensywniejszy masaż można wykonać przy użyciu szczotki z twardym włosiem (z włókna tampico). Obie wersje gwarantują efekty przy regularnym stosowaniu.

Częste błędy przy szczotkowaniu ciała – jak ich unikać?

  1. Nie wykonuj masażu, jeżeli na twojej skórze są rany, otarcia lub oparzenia, a także jeżeli cierpisz na łuszczycę, żylaki lub masz skłonność do pękających naczynek.
  2. Nie dociskaj szczotki mocno do skóry. Twoje ruchy powinny tylko delikatnie omiatać skórę. Masaż nie powinien być bolesny i nie może wywoływać podrażnień.
  3. Po masażu na sucho zawsze nakładaj balsam, olejek lub krem. Szczotkowanie działa na skórę podobnie jak peeling, więc potrzebuje nawilżenia i regeneracji.
  4. Wykonuj masaż regularnie, najlepiej codziennie. Niestety nie zobaczysz pozytywnych zmian na Twojej skórze, jeżeli będziesz szczotkować się za rzadko.
  5. Masaż na sucho nie powinien trwać więcej niż 10 minut. Już kilka minut dziennie przyniesie oczekiwane efekty, a zbyt intensywny lub zbyt długi masaż może powodować uszkodzenia na naturalnej barierze ochronnej skóry.
Idź do oryginalnego materiału