Szczepionka przeciwko półpaścowi chroni przed demencją

termedia.pl 18 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Nowe badania sugerują, iż szczepionka przeciwko półpaścowi może chronić przed demencją. Potwierdza to teorię, iż wirusy atakujące układ nerwowy mogą przyczyniać się do neurodegeneracji.



Badanie, w którym wykorzystano unikalną politykę szczepień w Walii i przeanalizowano dokumentację medyczną ponad 280 000 osób starszych, wykazało, iż otrzymanie żywej, atenuowanej szczepionki (Zostavax) przeciwko półpaścowi zmniejszyło prawdopodobieństwo wystąpienia demencji o ok. jedną piątą w ciągu 7 lat.

Naukowcy wykorzystali fakt, iż w Walii kwalifikowalność do żywej atenuowanej szczepionki przeciwko ospie wietrznej i półpaścowi była ustalana na podstawie dokładnej daty urodzenia danej osoby. Osoby urodzone przed 2 września 1933 r. nie kwalifikowały się i pozostały niekwalifikowalne dożywotnio, podczas gdy osoby urodzone 2 września 1933 r. lub później kwalifikowały się do otrzymania szczepionki przez co najmniej 1 rok.

– To jest jak badanie z randomizacją. Mamy grupę kwalifikującą się do szczepienia i grupę niekwalifikującą się do szczepienia, o których wiemy, iż powinny być podobne do siebie, ponieważ jedyną różnicą między tymi dwiema grupami jest to, czy urodziły się kilka dni wcześniej, czy kilka dni później – wyjaśnił Geldsetzer.

Dane z elektronicznej dokumentacji medycznej wykazały, iż odsetek dorosłych, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko półpaścowi, wzrósł z 0,01% wśród pacjentów, którzy byli zaledwie o 1 tydzień „za starzy”, aby kwalifikować się do szczepienia, do 47,2% wśród tych, którzy byli zaledwie o 1 tydzień młodsi.

– Nasze dane pokazują, iż różnica zaledwie 1 tygodnia w tej dacie urodzenia oznacza, iż ​​liczba zaszczepionych osób wzrosła z 0 do 50% w porównaniu z liczbą osób, które nie zostały zaszczepione – powiedział Geldsetzer.

Ryzyko demencji spadło o 20 proc

Wykorzystując te grupy kontrolne, naukowcy odkryli, iż otrzymanie szczepionki przeciwko półpaścowi, w porównaniu do nieotrzymania szczepionki, zmniejsza prawdopodobieństwo nowej diagnozy demencji o 3,5 punktu procentowego w ciągu 7 lat, co odpowiada względnemu zmniejszeniu o 20%.

Efekt ochronny był wyraźniejszy u kobiet, co prawdopodobnie wynikało z silniejszej odpowiedzi immunologicznej wywołanej szczepionką lub wyższej zapadalności na półpasiec.

Naukowcy powtórzyli swoje ustalenia w dokumentacji medycznej z innych krajów, w tym z Anglii, Australii, Nowej Zelandii i Kanady, gdzie szczepionkę przeciwko półpaścowi wprowadzono w podobny sposób. – W każdym zbiorze danych widzimy ten sam silny sygnał ochronny przed demencją – powiedział Geldsetzer.

Czy rodzaj szczepionki ma znaczenie?

Nie wiadomo jednak, czy nowsza wersja szczepionki (Shingrix) może mieć podobny lub większy wpływ na demencję.

Poproszona o komentarz dr Courtney M. Kloske z Alzheimer's Association, zauważyła, iż ​​badanie potwierdza wyniki badań przedstawionych na Międzynarodowej Konferencji Alzheimer's Association w 2020 r., które wykazały, iż szczepienia przeciwko grypie i zapaleniu płuc — zwłaszcza wielokrotne szczepienia w dłuższym okresie — wiążą się z niższym ryzykiem

– Szczepienie przeciwko półpaścowi jest zalecane osobom starszym. jeżeli szczepionka oprócz ochrony przed półpaścem ma korzyści w opóźnianiu lub zapobieganiu demencji, to tym bardziej jest to powód, aby się zaszczepić – podsumował dr Pascal Geldsetzer.

Przeczytaj także: „Półpasiec: zagrożenie, przed którym warto się chronić”

Idź do oryginalnego materiału