Szczecin: 90 absolwentów pielęgniarstwa na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym nałożyło czepki

razemztoba.pl 3 tygodni temu

90 pielęgniarek i pielęgniarzy po trzyletnich studiach licencjackich wprowadzono do zawodu podczas uroczystości tzw. czepkowania, która odbyła się w piątek w rektoracie PUM. W woj. zachodniopomorskim pracuje ok. 10 tysięcy pielęgniarek. Ich średni wiek to 55 lat.

Czepkowanie jest symbolicznym włączeniem do zawodu pielęgniarki i pielęgniarza. Kobiety otrzymują tradycyjne białe czepki z czarnym paskiem, mężczyźni – wpinki z symbolem czepka. W piątek 90 absolwentów studiów niestacjonarnych I st. na kierunku pielęgniarstwo uczestniczyło w uroczystości w rektoracie PUM.

– Jak zaczynaliśmy, było nas dokładnie sto, w tym około 20 mężczyzn. Większość z nich to ratownicy medyczni, którzy na tych studiach poszerzali swoje kompetencje – powiedziała PAP starościna III roku pielęgniarstwa, Monika Wywijas.

Studia licencjackie trwały sześć semestrów. Dyplomy w piątek odbierały pielęgniarki już pracujące i te, które dopiero wchodzą do zawodu. Wywijas zaznaczyła, iż myśli o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich, które również oferuje PUM. Podkreśliła, iż pracy będzie szukała w polskich szpitalach. Nie ma zamiaru wyjeżdżać za granicę.

W rozmowie z PAP wyjaśniła, iż czepki nakładane na głowy absolwentek pielęgniarstwa to symboliczne nadanie uprawnień, natomiast na co dzień pielęgniarki ich już nie noszą. – Czepek jest nieaseptyczny, niehigieniczny. Mogą się na nim odkładać drobnoustroje. Czepek to pamiątka z historii naszego zawodu, kiedyś funkcję pielęgniarki pełniły zakonnice – przypomniała. – Najpiękniejsze w tej pracy jest pomaganie ludziom. Jesteśmy blisko pacjenta, emocjonalnie jesteśmy dla niego ważniejsze, nie umniejszając oczywiście roli lekarza – dodała.

Prorektor PUM ds. dydaktyki prof. dr hab. n.med. Violetta Dziedziejko, która przewodniczyła uroczystości, podkreślała, wysoką jakość edukacji PUM. – Jako absolwenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jesteście wyposażeni w solidne fundamenty, które pozwolą wam sprostać wyzwaniom współczesnej medycyny – oceniła Dziedziejko.

Przypomniała, iż PUM zajął pierwsze miejsce wśród polskich uniwersytetów w kat. efektywności naukowej w rankingu „Perspektyw” i jest uznawany za najlepszą uczelnię na Pomorzu Zachodnim.

Przewodnicząca rady Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Gabriela Hofman podkreślała, iż na absolwentów pielęgniarstwa czekają pacjenci i placówki ochrony zdrowia.

– Struktura wiekowa pielęgniarek od lat wskazuje na deficyty w tej grupie zawodowej – przypomniała Hofman. Mówiła o „braku zastępowalności pokoleniowej”.

Pod koniec 2024 r. szczecińska IPiP miała w rejestrze 6337 pracujących pielęgniarek i 967 położnych. Średnia wieku pielęgniarki przekroczyła 55 lat. Wśród położnych średnia wynosi 53 lata. Najliczniejszą grupę (34 proc.) stanowią pielęgniarki w wieku 49-58 lat. 31 proc. pracujących ma 59-68 lat. Pielęgniarek po siedemdziesiątce jest ok. 4 proc. Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie podlega ok. 3200 pielęgniarek i 280 położnych.

– Dużo naszych koleżanek jest w wieku naszych mam, a choćby babć. Braki są naprawdę olbrzymie – przyznała Wywijas.

W ostatnich latach wzrasta liczba wchodzących do tej profesji, m.in. dzięki rozwijanym na PUM studiom pielęgniarskim (I i II st.) oraz rosnącym zarobkom. W 2020 r. szczecińska IPiP wydała prawo wykonywania zawodu 74 osobom, a w roku 2023 już 180. Dyplomy ukończenia pielęgniarstwa na PUM każdego roku odbiera kilkuset absolwentów. W lipcu zaplanowane jest kolejne czepkowanie ok. 130 osób.

– Dzisiejsza uroczystość to nie tylko symboliczne złożenie ślubowania oraz przyjęcie czepków pielęgniarskich, to również wkład PUM w poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa naszego miasta i całego województwa – zaznaczyła Hofman.

Oceniła, iż pielęgniarstwo to „jeden z najtrudniejszych, najbardziej odpowiedzialnych, ale i najpiękniejszych zawodów”.

– Pielęgniarki służą dobru człowieka, jego życiu i zdrowiu. Jakości tego życia oraz godności umierania. Empatia, gotowość do pomocy, troską są esencją pielęgnowania. To także wrażliwość na ból i cierpienie – podsumowała Hofman.

W 2024 r. licencjackie studia pielęgniarskie na PUM ukończyło ponad 200 osób, w tym 116 w trybie stacjonarnym. Dyplomy magistra odebrało 107 pielęgniarek.

Od 2022 r. studentki i studenci tego kierunku, kształcący się w trybie stacjonarnym, w Szczecinie (PUM) i Koszalinie (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) mogą ubiegać się o stypendium (1000 zł brutto mies.) z programu finansowanego przez Urząd Marszałkowski. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl
Idź do oryginalnego materiału