Jak się efektywnie uczyć? – wskazówki od Rampowicza

rampa.net.pl 1 dzień temu

Nauka to proces przyswajania wiedzy. Wymaga on zaangażowania i wysiłku. Co zrobić, aby był najbardziej efektywny? Poniżej podam kilka wskazówek na ten temat.

Moja lista wskazówek do efektywnej nauki

  1. Po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednie warunki do nauki –pomieszczenie musi być przewietrzone i powinna panować w nim cisza, należy też odłożyć wszystko, co powodować może rozproszenie (np. telefon, komputer czy smartwatch). Należy skupić się wyłącznie na jednej rzeczy na raz, gdyż wielozadaniowość zmniejsza efektywność nauki.
  2. Pamiętać trzeba, by nie odkładać nauki na później, ponieważ powoduje to nawarstwianie się materiału. Systematyczność jest o wiele bardziej efektywna. Należy zaplanować czas na naukę i trzymać się tych ustaleń.
  3. Duże porcje wiedzy najlepiej podzielić na mniejsze kawałki – to spowoduje, iż łatwiej będzie się nam uczyć. Ponadto uporządkowane informacje prościej zapamiętać, kategoryzacja pomaga też szybciej odnaleźć je w pamięci.
  4. Jako iż informacje zapisują się w dwóch formatach – słownym i obrazowym, można wykorzystać to do lepszego przyswajania wiedzy, tworząc np. szkice czy kolorowe notatki.
  5. Aby uniknąć przemęczenia, obniżającego skuteczność nauki, trzeba robić przerwy. Jest to pożyteczne dla naszego mózgu, który potrzebuje czasu w konsolidację wiedzy i utrwalenie informacji. Sprawdza się tu technika Pomodoro, która polega na podziale nauki na bloki czasowe, zwykle trwające 25 minut, oddzielone krótkimi przerwami (5 minut). Po czterech takich cyklach następuje dłuższa przerwa (20-30 minut).
  6. W skutecznej nauce ważne jest także aktywne przypominanie, polegające na aktywnym odtwarzaniu informacji z pamięci, zamiast pasywnego czytania notatek czy książek (metoda Active Recall).
  7. Nabytą wiedzę należy powtarzać, gdyż większość informacji po kilku dniach po prostu zapominamy. Tu sprawdza się technika Spaced Repetition – zaleca ona powtarzanie materiału w coraz większych odstępach czasu, dzięki czemu efektywnie utrwala się wiedzę w pamięci długotrwałej.
  8. W aktywnym i efektywnym czytaniu pomaga natomiast metoda SQ3R. Jest to skrót od Survey (przegląd), Question (pytanie), Read (czytanie), Recite (recytacja) i Review (powtórka). Przed rozpoczęciem czytania należy przeglądnąć materiał, zadać pytania, na które chce się odpowiedzieć, następnie przeczytać, potem próbować opowiedzieć treść własnymi słowami, a na koniec powtórzyć najważniejsze informacje.

Jak widać jest wiele sposobów efektywnego uczenia się. Warto je wykorzystywać w codziennej nauce, aby była ona jak najbardziej produktywna.

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Piotr Jędrasik

Co sądzicie o wskazówkach od Rampowicza? Jakie są Wasze sposoby na skuteczne przyswajanie wiedzy i co dodalibyście do tej listy? Napiszcie!

Idź do oryginalnego materiału