Grudzień to czas przedświątecznej gorączki. Połączenie pracy, domowych obowiązków, planowania i realizowania zakupów, sprzątania może powodować frustrację i zmęczenie. Dzisiaj przedstawimy kilka pomysłów, jak włączyć w świąteczne przygotowania nasze dzieci i jak nie zgubić świątecznej aury w codziennej gonitwie.
Przygotowania warto rozpocząć od wtajemniczenia malucha w nasze plany i obowiązki świąteczne oraz jakie będą jego zadania w tym okresie. Pamiętajmy, aby nie wykluczać dziecka ze świątecznych przygotowań, ponieważ pozostawione samo sobie spędzi ten czas przed telewizorem lub próbując zwrócić naszą uwagę w sposób, który może powodować niepotrzebne nerwy.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się wspólne przygotowanie kalendarza adwentowego, w którym umieścicie 24 zadania (lub mniej, jeżeli adwent już się zaczął) – po jednym na każdy dzień przygotowań.
Przygotujcie rolki po papierze i sklejcie je w kształt choinki, zróbcie szufladki z pudełek po zapałkach, wykorzystajcie małe torebki na biżuterię. Pomysłów jest bardzo wiele i tylko od was zależy, jaką formę wybierzecie. Pamiętajcie, aby przemyśleć rozdzielenie zadań, by nie okazało się, iż w dniu kiedy macie pracę, zebranie i spotkanie służbowe zaplanowaliście pieczenie pierników.
W trakcie tygodnia Waszym zadaniem może być przeczytanie krótkiej świątecznej książeczki lub świąteczna kolorowanka. Najważniejsze jest, aby złapać chwilę wytchnienia i spędzić wspólnie kilka minut, poświęcając czas na potrzeby dziecka. Wykonanie takiego kalendarza porządkuje czas, daje dziecku poczucie, iż uczestniczy w przygotowaniach, pozwala uniknąć frustracji, iż nie mamy czasu dla niego i uczy cierpliwości. Pamiętajmy, iż jeżeli umawiamy się z dzieckiem i egzekwujemy od niego cierpliwego czekania na następny dzień, my też musimy wywiązywać się z umowy.
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem, które możemy realizować oddzielnie lub jako zadania z kalendarza:
– Ozdoby świąteczne – mogą być zrobione z papieru (np. łańcuch choinkowy), makaronu, który można przykleić do papierowego stożka i pomalować, tworząc choinkę czy suszonych plastrów pomarańczy ozdobionych laską cynamonu i przewiązanych sznurkiem.
– Kartki świąteczne – w dzisiejszych czasach często porzucamy tradycję wysyłania życzeń pocztą na rzecz krótkich wiadomości tekstowych. Warto jednak pielęgnować tę tradycję, a na pewno przyniesie wiele euforii osobie, która taką samodzielnie wykonaną kartkę otrzyma.
Powycinajcie świąteczne motywy ze starych kartek, bilecików do prezentów lub z torebek po prezentach, wykorzystajcie pieczątki, dziurkacze kreatywne lub brokat w kleju. Na pewno znajdziecie w domu coś, co możecie wykorzystać do wykonania takiej kartki.
Jeśli czasu w wysłanie kartek już nie ma, dziecko może obdarować nimi kolegów w klasie czy przedszkolu, sąsiadów, etc.
– Świąteczne wypieki – przygotowując pierniczki, ciasteczka czy ciasta, przygotujcie stanowisko również dla dziecka. Maluch może mieszać składniki, lub ugniatać mały kawałek ciasta, przy okazji ćwicząc ręce. Wspólnie możecie wycinać ciastka foremkami lub układać je na blaszce. Przygotuj kilka ciastek dla dziecka, by mogło je ozdobić według własnego pomysłu. Nakładanie lukru na upieczone już ciasteczka to przy okazji świetne ćwiczenie motoryki małej.
– Wspólne sprzątanie – gdy zabieracie się za świąteczne porządki znajdźcie również zadanie dla dziecka, maluch może wycierać kurze w swoim pokoju, poukładać zabawki, poukładać wyprane skarpetki w pary.
– Segregowanie zabawek – może znajdziecie trzy zabawki, które należy wyrzucić, bo są popsute lub takie, z których dziecko wyrosło, a ktoś inny mógłby z nich skorzystać. Tym sposobem dziecko uczy się dzielić, a w pokoju zyskujecie miejsce na nowe upominki, które na pewno znajdą się pod choinką.
– Wspólne śpiewanie – może nauczycie się kolędy lub świątecznej piosenki. Możecie dać koncert przed lustrem, a później po wigilijnej kolacji?
Warto poświęcić kilka chwil na przygotowanie dobrego planu i wspólnego spędzania przedświątecznego czasu, aby nie zatracić się w gonitwie i nie zagubić świątecznej, rodzinnej atmosfery.
Życzymy więc pogodnych, rodzinnych Świąt!