Święta przypominają o cudzie narodzin

termedia.pl 11 miesięcy temu
O roli świąt Bożego Narodzenia w życiu katolików mówi ks. Paweł Sudowski, wieloletni archidiecezjalny duszpasterz pracowników służby zdrowia, przyjaciel lekarzy i ich rodzin.

Jaką rolę pełnią święta Bożego Narodzenia we współczesnym życiu katolików?
– To bardzo obszerna kwestia, jednak najprościej mówiąc, jest to kolejna próba spojrzenia na cud życia, które według naszej wiary ma początki w Synu Bożym, Jezusie Chrystusie. Święta przypominają nam też, iż Jezus Chrystus pojawił się na świecie w bardzo prosty sposób, tak jak każdy inny człowiek, drogą ludzkich narodzin. Kiedy doświadczamy tradycyjnej atmosfery, jaka towarzyszy świętom, to przychodzą też głębsze refleksje dotyczące życia jako takiego.

Jestem związany ze środowiskiem lekarskim od trzydziestu pięciu lat i zdarza mi się często rozmawiać o życiu z lekarzami, którzy często są pod wrażeniem, jak ono potrafi trwać, pomimo wielu obiektywnych przeszkód. Często bywa tak, iż z punktu widzenia medycyny, jakieś życie powinno zgasnąć, a ono trwa i rozwija się. Zwłaszcza dzieje się tak wśród młodych organizmów, które potrafią przetrwać niejeden kryzys, oczywiście wspierane działaniami lekarzy. Te niezwykłe czasami uzdrowienia przypominają nam o cudzie narodzin i życia. Można traktować oczywiście święta bardziej powierzchownie, ale jeżeli zastanowimy się nad rolą Bożych narodzin, to okazuje się, iż święta mają też inną, ważniejszą rolę poza zwykłym pielęgnowaniem tradycji. Myślę, iż jest to czas, aby oddać się fascynacji życiem i jego niezwykłościom.

To chyba jest bardzo bliskie powołaniu lekarzy, którzy na co dzień dbają o zdrowie i życie swoich pacjentów…
– Oczywiście, ta fascynacja życiem, przezwyciężaniem chorób jest przecież fascynacją wielu lekarzy. To nie jest tylko moje zdanie jako duszpasterza. Często lekarze dzielą się ze mną tymi przemyśleniami w trakcie choćby pry-watnych rozmów i mówią mi o tym, jak dla nich to ratowanie życia jest ważne.

A jakie jest znaczenie katolickich symboli Bożego Narodzenia?
– Żłobek oczywiście ma przypominać nam stajenkę, w której narodził się Syn Boży. Przystrojona choinka jest symbolem tego wszystkiego, co w naszym życiu jest piękne i ważne. Symbolizuje też odrodzenie i nadzieję – dary przynoszone przez Jezusa Chrystusa. Biały opłatek nawiązuje do przymierza między Bogiem a człowiekiem, tak jak mówią słowa pieśni „On stał się jednym z nas”. Każdy z nas trwa w tym przymierzu, dlatego przełamujemy się chlebem. Łamanie się opłatkiem przy wigilijnym stole jest także symbolem zgody i miłości. To wszystko kształtuje naszą polską tradycję, która dzięki temu jest bogata i piękna, a przede wszystkim podnosząca na duchu i niosąca nadzieję.

Jakie przesłanie chciałby ksiądz przekazać lekarzom na najbliższe święta?
– Życzę lekarzom przede wszystkim refleksji nad wartością zdrowia i życia. Żeby tej refleksji nigdy nie brakowało podczas pokonywania tych wszystkich trudności, jakie lekarze napotykają w swojej codziennej pracy zawodowej. Aby te wszystkie trudności nie przesłoniły nigdy nadrzędnych wartości, aby jak najwięcej z nich ocalić. Zawsze uważałem, iż lekarzem może być tylko człowiek większych niż codzienne wartości. Ze względu na moje liczne związki z lekarskim środowiskiem często obserwuję tę wielką determinację lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników w walce o zdrowie i życie innych. Lekarzom życzę zatem zdrowia i siły, również po to, aby im tej determinacji nigdy nie zabrakło, bo w tym objawia się ich wielkość.

Artykuł opublikowano w Piśmie Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi „Panaceum” 12/2023.

Idź do oryginalnego materiału