
W poniedziałek, 7 kwietnia w ramach Światowego Dnia Zdrowia w Muzeum Monet i Medali św Jana Pawła II odbyła się konferencja poświęcona promocji zdrowia oraz przybliżeniu działań instytucji i organizacji pomocowych działających na terenie Częstochowy.
Ewa Wiktor-Błoniarz, zastępca kierownika Centrum Zdrowia Psychicznego EgoMedica w Częstochowie przedstawiła, jaki cel przyświecał konferencji:
– Celem dzisiejszej konferencji jest promowanie zdrowia psychicznego oraz przekazanie osobom zmagającym się z trudnościami psychicznymi, samotnością, wykluczeniem społecznym, a także ich bliskim, informacji o instytucjach i organizacjach wspierających na terenie miasta Częstochowy. My jako centrum działamy dla populacji miasta Częstochowy, ale oprócz tego właśnie są inne organizacje, którymi chcielibyśmy razem współpracować i tę pracę poszerzyć tak, żeby pacjent został kompleksowo zaopiekowany.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Yava, Monika Podgórska podkreśliła, jak zmieniły się możliwości pomocy osobom potrzebującym:
– Na przestrzeni lat, a już pracuję w zawodzie 33 lata, bardzo się dużo zmieniło. Przede wszystkim otworzyły się dotacje, środki unijne, więc wiele więcej możemy zrobić. I też świadomość społeczna jest lepsza niż była kilka lat temu. To nie jest inność, to jest normalna choroba, którą trzeba się zmierzyć, którą trzeba leczyć.
Więcej na temat działań Centrum Zdrowia Psychicznego EgoMedica mówi Ewa Wiktor-Błoniarz:
– My też prowadzimy różne działania w celu takiego niwelowania stygmatyzacji osób, które mierzą się z problemami psychicznymi. Poza tym, realność jest taka, iż każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może zetknąć się z kryzysem psychicznym i potrzeba skorzystania ze specjalistycznej opieki. Do czego zapraszamy i zachęcamy, bo nie warto czasami męczyć się i próbować radzić sobie samemu, kiedy problem jest zbyt duży.
O tym, co zrobić w momencie pojawienia się problemów z własnym zdrowiem psychicznym, wspomina Monika Wiktor, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego EgoMedica w Częstochowie:
– W tym wszystkim jednak warto zgłosić się do naszego centrum ze względu na to, iż tam można dostać wskazówki, gdzie się udać dalej. Oczywiście nie wykluczam, iż różne osoby będą szukały na własną rękę, ale może warto jednak zacząć od diagnozy i nazwania kłopotu, którym się dana osoba mierzy. Ludzie coraz chętniej szukają pomocy. Nie chcą cierpieć, chcą, żeby im się lepiej żyło, chcą się dobrze czuć i być może dlatego ilość pacjentów ciągle wzrasta.
Coroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia, celebrowane od 1950 r., są związane z powstaniem WHO. Celem Dnia Zdrowia jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.