O kluczowych wyzwaniach w diabetologii rozmawiali eksperci na konferencji zorganizowanej z okazji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy: „Diabetologia 2024 – Podsumowanie roku”. W trakcie dyskusji poruszane były takie zagadnienia, jak m.in. dostęp do leczenia, wczesne wykrywanie cukrzycy, wykorzystanie osiągnięć nauki i technologii w leczeniu cukrzycy i wsparcie dla pacjentów.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. Dzień ten ma upamiętniać Fredericka Bantinga, urodzonego właśnie 14 listopada 1891 r., który wraz Charlesem Bestem przyczynił się do odkrycia insuliny, za co otrzymał Nagrodę Nobla w 1923 r. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna ustanowiła Światowy Dzień Cukrzycy w 100. rocznicę urodzin naukowca. Z okazji obchodów tego dnia odbyła się konferencja pt. „Diabetologia 2024 – Podsumowanie roku”.
Na otwarcie konferencji głos zabrała posłanka na Sejm RP, Ewa Kołodziej, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. cukrzycy. Oprócz przywitania uczestników wydarzenia, zwróciła uwagę na fakt, iż w obchody Światowego Dnia Cukrzycy włączył się także polski Parlament – Chciałabym państwa zaprosić na 18 listopada, wtedy w Parlamencie będziemy obchodzić Światowy Dzień Cukrzycy przez 3 dni. Będziemy mówić o tym, co jest najważniejsze dla pacjentów, ale, tak jak powiedziałam, najważniejsze dla nas jest teraz to, by pacjenci z powikłaniami w cukrzycy jakim jest zespół stopy cukrzycowej byli w końcu dobrze zaopiekowani – powiedziała.
Według szacunków w Polsce ok. 3 miliony osób choruje na cukrzycę, a stan przedcukrzycowy może dotyczyć choćby 5 milionów Polaków. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja opieki diabetologicznej – od wczesnego wykrywania po leczenie. Uwagę na to zwróciła w swojej prezentacji prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Przedstawiła m.in. zalecenia kliniczne Towarzystwa w zakresie wczesnego wykrywania cukrzycy, ale także omówiła ostatnie zmiany oraz potrzeby w odniesieniu do leczenia i monitorowania choroby. W tym kontekście zaapelowała m.in. o refundację terapii osobistych pomp insulinowych u osób z cukrzycą typu 1. poniżej 26. r. ż., rozszerzenie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej oraz odniosła się do systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM).
– Dostęp do nowoczesnych terapii, to również dostęp do systemów ciągłego monitorowania glikemii. Ja tu celowo nie mówię, iż to jest dostęp do technologii, ponieważ korzystanie z systemu w ciągłego monitorowania glikemii to jest również rodzaj terapii – podkreśliła.
Jedną z grup osób wymagających szczególnej opieki w przypadku występowania cukrzycy są kobiety w ciąży. O wyzwaniach w tym obszarze mówiła dr hab. n. med. Katarzyna Cyganek, z Oddziału Klinicznego Diabetologii, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wymieniła najważniejsze aspekty opieki nad ciężarną z cukrzycą, do których należy m.in. objęcie pacjentki specjalistyczną opieką jeszcze przed zajściem w ciążę, konieczność wielodyscyplinarnego podejścia do tej opieki, zapewnienie dostępu do technologii niezbędnych w przygotowaniu i prowadzeniu ciąży, a także potrzebne zmiany refundacyjne.
– Najważniejsze problemy dotyczą w zasadzie refundacji, bo rejestracja systemów CGM a refundacja tych systemów tu się troszkę rozjeżdża. Jest szeroka i największa refundacja dla jednego systemu, podczas gdy pozostałe systemy tylko są dla pacjentek z cukrzycą typu 1; tylko i nie tylko, bo jeszcze są pewne ograniczenia do tego. Plus pacjentki z cukrzycą typu 2. pozbawione są kompletnie wyboru. Nie mają możliwości wyboru, tylko jeden sensor, a więc nie możemy dla nich nic wybrać. Takie wykluczenie refundacyjne także obejmuje pacjentki z cukrzycą typu 1. one po 26 roku nie mają żadnego wsparcia, tylko muszą kupić sprzęt same – zauważyła ekspertka.
Z tym postulatem zgodziła się też prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak tłumaczyła potrzeba szerszego dostępu do systemów monitorowania glikemii ma uzasadnienie kliniczne u znacznie szerszej grupy pacjentów. – Wiemy, iż im więcej systemów, dobrych systemów, tym lepiej dla pacjentów – powiedziała.
O perspektywie pacjentów mówiła z kolei Monika Kaczmarek, prezes Zarządu Głównego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Omówiła w swoim wystąpieniu pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach i latach w kontekście dostępu do nowoczesnych terapii, jak np. flozyny, czy możliwości stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w kontroli cukrzycy. Cukrzyca to choroba, która wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny oraz monitorowania stanu swojego organizmu. – Pamiętajmy, iż taki monitoring pozwoli pacjentowi podjąć wiele nowych decyzji terapeutycznych. Trzeba powiedzieć sobie wprost: pacjent z cukrzycą wymaga wsparcia 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. To on podejmuje ponad 90% decyzji terapeutycznych, on jest dla siebie lekarzem, pielęgniarką, psychologiem – podkreśliła.
Konferencja „Diabetologia 2024 – Podsumowanie roku” zorganizowana została przez Health Project Management. Retransmisja wszystkich wystąpień oraz debaty z udziałem ekspertów dostępna jest na stronie: https://www.youtube.com/embed/blQHM5yuHHM.
kat/, fot. pexels.com
Data publikacji: 18.11.2024 r.