Światowe spotkanie IHF w Krakowie

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Menedżer Zdrowia


Posiedzenie Światowej Federacji Szpitali (IHF) po raz pierwszy w swojej 95-letniej historii odbyło się w Polsce – 3 i 4 czerwca w Krakowie. Wzięli w nim udział liderzy organizacji szpitalnych z całego świata. Do spotkania doszło z inicjatywy prof. Jarosława J. Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali.



Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najlepszymi praktykami w polskich szpitalach, innowacyjnymi start-upami z Europy Środkowej oraz aktualnymi tematami dotyczącymi bezpieczeństwa medycznego w obliczu globalnych wyzwań.

Doskonalenie standardów opieki zdrowotnej

– Jesteśmy przekonani, iż obecność i zaangażowanie przedstawicieli szpitalnictwa z różnych części świata przyczyni się do dalszego rozwoju i doskonalenia standardów opieki zdrowotnej. Polska Federacja Szpitali jest zaszczycona możliwością pokazania na arenie międzynarodowej dorobku i innowacyjności polskiego sektora zdrowia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski.

Podczas prezentacji w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie poruszono takie tematy, jak wzrost kompetencji podczas kryzysu w ochronie zdrowia związanego z napływem uchodźców z Ukrainy – jakie lekcje z tego wyciągnęliśmy (dr Barbara Stawarz); idea zrównoważonego rozwoju dotyczącej personelu szpitali – tego, jak ważne w kontekście wysokich standardów leczenia jest zadbanie o dobrostan lekarzy i pielęgniarek (prof. Beata Buchelt).

Cyberbezpieczeństwo na pierwszym planie

Przed przedstawicielami IHF wystapił także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego lekarz (specjalista anestezjologii i intensywnej terapii) Jacek Siewiera, który mówił na temat cyberbezpieczeństwa oraz konieczności wdrażania nowych technologii w ochronie zdrowia w Polsce.

Uczestnicy mieli też możliwość zapoznania się z kilkoma ciekawymi medycznymi start-upami z Polski, które mają szanse podbić także rynki zagraniczne. A podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Michała P. Dybowskiego (Chief Sustainability Officer PFSz) dyskutowano na temat zrównowazonego rozwoju, ekologii, wprowadzaniu nowych standardów inowych technologiach w opiece szpitalnej.

Ponad 500 szpitali w PFSz

Polska Federacja Szpitali (PFSz) jest ogólnopolską organizacją pracodawców zrzeszającą szpitale niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości, profilu specjalistycznego, lokalizacji czy modelu działania. Zrzesza bezpośrednio ponad 250 szpitali, a poprzez porozumienia z lokalnymi i sektorowymi związkami szpitali funkcjonuje jako organizacja parasolowa w sumie dla ponad 500 placówek. Od 2011 r. jest członkiem Europejskiej Federacji szpitali, a od 2019 r. Światowej Federacji Szpitali.

Idź do oryginalnego materiału