Agencja ONZ ds. zdrowia uruchomiła sześciomiesięczny plan mający pomóc w powstrzymaniu ognisk przenoszenia dengi, obejmujący zwiększenie liczby personelu w dotkniętych krajach oraz wzmocnienie strategii nadzoru, zapobiegania i reagowania.
Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, iż spodziewa się, iż plan, który obejmuje okres od września do lutego przyszłego roku, będzie wymagał finansowania w wysokości 135 milionów dolarów jamajskich (135 milionów dolarów) i ma na celu poprawę równego dostępu do szczepionek, zwłaszcza w krajach Afryki najbardziej dotkniętych epidemią wybuch choroby.
„Epidemia dengi w Demokratycznej Republice Konga i krajach sąsiadujących może być kontrolowana i zatrzymana” – oznajmił w oświadczeniu dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Organizacja stwierdziła, iż „pracuje nad znacznym zwiększeniem liczby personelu” w dotkniętych krajach. W połowie sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia sklasyfikowała obecną epidemię dengi jako globalne zagrożenie dla zdrowia.
Według niemieckiej agencji prasowej rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebstreit powiedział również w poniedziałek, iż Niemcy przekazują dotkniętym krajom 100 000 dawek szczepionki MBOX z zapasów znajdujących się w ich siłach zbrojnych.
W ubiegły wtorek Kongo – kraj najbardziej dotknięty chorobą – zgłosiło w poprzednim tygodniu ponad 1000 nowych przypadków zażywania moksazolu.
W swojej najnowszej aktualizacji na temat epidemii Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom podały, iż do czwartku w tym roku w 12 krajach afrykańskich zgłoszono ponad 21 300 podejrzanych lub potwierdzonych przypadków oraz 590 zgonów.
Wirus ospy wietrznej należy do tej samej rodziny wirusów co ospa, ale zwykle powoduje łagodniejsze objawy, takie jak gorączka, dreszcze i bóle ciała.
Choroba ta rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt „skóra do skóry”, w tym kontakt seksualny. U osób z poważniejszymi przypadkami mogą wystąpić zmiany na twarzy, rękach, klatce piersiowej i narządach płciowych.