Suplementy oleju rybnego mogą zwiększać ryzyko udaru i problemów z sercem: badanie

oen.pl 3 tygodni temu


-->

Eksperci twierdzą, iż ludzie powinni starać się pozyskiwać kwasy tłuszczowe omega-3 ze źródeł spożywczych.

Chociaż suplementy oleju rybnego są szeroko stosowane w leczeniu zdrowia serca ze względu na zawartość kwasów omega-3, ostatnie badania sugerują, iż mogą nie być tak korzystne, jak wcześniej sądzono. W USA około 1 na 5 osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat regularnie przyjmuje te suplementy, aby chronić swoje serce. Badanie pokazuje jednak, iż w przypadku osób o dobrym zdrowiu układu krążenia regularne spożywanie oleju rybnego może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru lub migotania przedsionków po raz pierwszy.

Migotanie przedsionków (AFib lub AF) to nieregularne bicie serca, które może przypominać trzepotanie lub bicie w klatce piersiowej. „Widzę nagłówek tego badania jako: «Suplementy oleju rybnego: czy czas je wyrzucić, czy nie?»” – powiedział kardiolog dr Andrew Freeman, dyrektor ds. profilaktyki sercowo-naczyniowej i dobrego samopoczucia w National Jewish Health w Denver CNN.

„Mówię to, ponieważ bardzo rzadko zaleca się olej rybny dostępny bez recepty, nie ma go w żadnych wytycznych towarzystw zawodowych lekarzy, a mimo to większość ludzi tak przyjmuje” – powiedział Freeman, który nie brał udziału w badaniu.

Duże badanie z udziałem ponad 415 000 osób w Wielkiej Brytanii wykazało możliwy związek pomiędzy przyjmowaniem suplementów oleju rybnego a zwiększonym ryzykiem migotania przedsionków (nieregularnego bicia serca) i udaru mózgu u osób, które nie miały wcześniej problemów z sercem. W badaniu obserwowano uczestników przez średnio 12 lat. Naukowcy zauważyli również, iż niektóre dostępne bez recepty suplementy oleju rybnego mogą nie być czyste lub spójne i mogą zawierać zanieczyszczenia, takie jak rtęć.

„Ponadto badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 10 lat nie wykazały zbyt pozytywnego wyniku w przypadku oleju rybnego dostępnego bez recepty” – dodał. „Tlej rybny albo nie przynosi żadnych korzyści, albo w niektórych przypadkach może zaszkodzić, na przykład w przypadku udaru i migotania przedsionków. Nie jest to więc nowość”.

Z badania wynika, iż ​​u osób z istniejącą chorobą serca na początku badania ryzyko przejścia od migotania przedsionków do zawału serca było o 15% niższe, a ryzyko przejścia od niewydolności serca do śmierci było o 9% niższe, jeżeli regularnie stosowały olej rybny.

Dr Freeman powiedział, iż dostępne na receptę wersje oleju rybnego, takie jak Vascepa i Lovaza, są stosowane w celu przeciwdziałania czynnikom ryzyka, takim jak wysoki poziom trójglicerydów (rodzaj tłuszczu we krwi), u osób z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

„Ale choćby w przypadku wysoko oczyszczonych wersji oleju rybnego dostępnych na receptę występuje również ryzyko migotania przedsionków, a czasami udaru, dlatego lekarze są pod tym względem ostrożni” – powiedział Freeman.

„Ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, iż czasy, gdy ludzie po prostu chodzą do sklepu i kupują wiadra tabletek z olejem rybnym, aby zachować zdrowie, powinny już minąć, ale olej rybny może przez cały czas odgrywać rolę u osób, które już są chore”.

Neurolog zajmujący się profilaktyką choroby Alzheimera, dr Richard Isaacson, dyrektor ds. badań w Instytucie Chorób Neurodegeneracyjnych w Boca Raton na Florydzie, powiedział, iż jeżeli chodzi o olej rybny, „diabeł tkwi w szczegółach”.

„Najpierw zalecamy zbadanie poziomu kwasów tłuszczowych omega-3 – w Internecie można kupić dokładne testy nakłucia palca – a następnie kontynuować badanie. jeżeli nie chcesz, nie bierz oleju rybnego tego potrzebuję” – powiedział.

Eksperci twierdzą, iż ludzie powinni starać się pozyskiwać kwasy tłuszczowe omega-3 ze źródeł spożywczych. Algi i wodorosty są również dobrymi, innymi niż ryby źródłami kwasów omega-3. Nasiona chia, edamame (soja), siemię lniane, nasiona konopi i orzechy włoskie to inne opcje na bazie roślin, które są bogate w kwasy omega-3.

Eksperci twierdzą, iż kwasy tłuszczowe omega-3 dostępne na receptę są lepsze od tych dostępnych bez recepty.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału