Sukces wrocławskich lekarzy. Sześciolatek zakażony błonicą opuścił OIOM

news.5v.pl 1 tydzień temu

Według ustaleń RMF FM sześcioletni chłopiec jest wydolny krążeniowo i oddechowo, a także kontaktuje się z innymi. Lekarze w poniedziałek rano ocenili jego stan jako dobry i nie kryją euforii z powodu poprawy zdrowia małego pacjenta.

— Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat — powiedziała w rozmowie z rozgłośnią rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Janina Kulińska.

Sukces wrocławskich lekarzy potęguje fakt, iż żaden z w tej chwili praktykujących lekarzy w Polsce nie miał wcześniej do czynienia z błonicą. Choroba ta rozwija się bardzo gwałtownie i stanowi poważne zagrożenie dla życia dzieci. Sześcioletni wrocławianin zaraził się w trakcie wakacji w Afryce, a wcześniej nie był szczepiony.

Sześciolatek przez cały czas przebywa w szpitalu, ale jego życie nie jest zagrożone

Natychmiastowe rozpoznanie choroby znacząco zwiększyło szanse chłopca na wyzdrowienie. Leczenie polegało m.in. na podaniu antytoksyny błoniczej, która neutralizuje toksyny wytwarzane przez bakterie. Przez kilka dni dziecko było w ciężkim stanie, a lekarze, obserwując po raz pierwszy rozwój tej choroby, wstrzymywali się od prognoz.

Choć chłopiec opuścił oddział intensywnej terapii, przez cały czas pozostaje pod opieką szpitala. Lekarze chcą obserwować jego stan na wypadek wystąpienia ewentualnych powikłań. Najbliższe dni sześciolatek spędzi na oddziale pulmonologii i alergologii, gdzie będzie kontynuował leczenie. Pewne jest już jednak, iż dziecku nie grozi utrata życia.

Błonica, zwana także dyfterytem, to jedna z postaci choroby zakaźnej, która najczęściej występuje u dzieci. W połowie lat 90., kiedy to miała miejsce epidemia choroby, często zapadały na nią także osoby dorosłe. Dlatego też błonica nie może być uważana wyłącznie za chorobę wieku dziecięcego. W Polsce bezpłatne szczepienie przeciwko błonicy przysługuje młodzieży do ukończenia 19 lat i kobietom w ciąży.

Idź do oryginalnego materiału